ZŁOTY EKSLIBRIS ZA KSIĄŻKĘ „KAROL RYBACKI 1859-1935”

ZŁOTY EKSLIBRIS ZA KSIĄŻKĘ „KAROL RYBACKI 1859-1935”


Jury Nagrody Złoty Ekslibris, przyznawanej w czterech kategoriach przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną im. Marszałka Józefa Piłsudskiego – nagrodę w kategorii „NAJLEPSZA KSIĄŻKA O ZIEMI ŁÓDZKIEJ 2015” przyznało publikacji ZDZISŁAWA KRYŚCIAKA „Karol Rybacki 1859-1935”. Stronę graficzną książki opracował JACEK RUTKOWSKI. Wydawcą jest ŁOWICKI OŚRODEK KULTURY.


Zdzisław Kryściak – z wykształcenia historyk, jest kolekcjonerem lovicianów, pasjonatem regionu łowickiego. Ma na koncie wiele publikacji o tematyce regionalnej. Wśród nich należy wymienić „Karol Rybacki 1859-1935”, „Adam z Bochenia w 500. rocznicę śmierci”, „Pokój ich cieniom…” oraz monografii „Gmina Łowicz-kraina nad Bzurą” i „Gmina Kocierzew Południowy – w księżackiej rodzinie”. Aktywnie działa w PTTK. Jest prezesem Koła Przewodników im. Anieli Chmielińskiej, zastępcą prezesa łowickiego oddziału PTTK oraz wiceprezem samorządu przewodników województwa łódzkiego. Należy do Łowickiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Autor artykułów w prasie lokalnej oraz artykułów publikowanych w „Rocznikach łowickich” od 2003 – m.in. „Opis Łowicza w Civitates Orbis Terrarum”, „Klasztory w przestrzeni miejskiej Łowicza do końca XVI w.”, „Towarzystwo Przyjaciół Łowicza i Ziemi Łowickiej”, „Studium historyczno-heraldyczne herbu Gminy Nieborów”, „Adam z Bochenia w 500. rocznicę śmierci”. Pomysłodawca spacerów po łowickich cmentarzach i współorganizator spacerów patriotycznych m. in. „Szlakiem Powstania Styczniowego”, „Szlakiem Artura Zawiszy Czarnego”, „Szlakiem Niepodległości . Organizator i koordynator wielu przedsięwzięć organizowanych w ramach Roku Karola Rybackiego w Łowiczu.

Karol Jan Rybacki – drukarz, księgarz, wydawca, działacz Resursy Rzemieślniczej,Ochotniczej Straży Ogniowej, Towarzystwa Śpiewaczego „Lutnia”, działacz samorządowy – wybitna postać na niwie łowickiego społecznikostwa.Był pierwszym prezesem założonego w 1908 roku Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego w Łowiczu, którego kontynuatorem tradycji jest Polskie Towarzystwo Turystyczno–Krajoznawcze. W bieżącym roku mija 80. rocznica jego śmierci, dlatego PTTK uchwalił 2015 Rokiem Karola Rybackiego. Rybacki jest kojarzony jako założyciel i redaktor pisma „Łowiczanin”, mniej znana jest jego działalność w licznych stowarzyszeniach i organizacjach, czy zaangażowanie w pracach na rzecz miasta. Problem stanowi dotarcie do wielu jego druków, publikacji i książek wydanych w drukarni. Równie trudne jest odnalezienie książek jego autorstwa. Jeszcze w mniejszym stopniu znane jest jego życie rodzinne, które było pełne zawirowań, problemów, a nawet niebezpieczeństw. Większość z ponad 75 lat życia spędził w naszym mieście. Włączył się w jego tkankę w okresie bardzo trudnym, pod koniec lat 80. XIX wieku, przeżył okres rewolucji 1905 roku, czas I wojny światowej, odzyskania niepodległości przez Polskę i walki o nią z najeźdźcą bolszewickim, kształtowania się władz II Rzeczypospolitej. W każdym z tych fragmentów dziejów starał się być krytycznym obserwatorem i obywatelem Łowicza. Cieszył się jego sukcesami i martwił problemami. Niekiedy można odnieść wrażenie, że ważniejsze było dobro miasta i społeczności łowickiej, niż jego życie osobiste. Dzięki tej książce jego postać stanie się bliższa mieszkańcom Łowicza. Wydawnictwo zostało wzbogacone licznymi zdjęciami pochodzącymi ze zbiorów Muzeum w Łowiczu, Archiwum Państwowego w Warszawie Oddział w Łowiczu, kolekcjonerów prywatnych i własnych autora książki. W publikacji wykorzystano też materiały zawarte w „Łowiczaninie”, „Gazecie Łowickiej” oraz w pismach ogólnopolskich. Wątki rodzinne przeanalizowano na podstawie dokumentów pozyskanych z Archiwum w Łodzi i kancelarii Katedry Łowickiej. Jednym z ciekawszych źródeł okazała się „Kronika Rodzinna Rybackich” napisana przez Leonarda Rybackiego, udostępniona przez wnuka Piotra Rybackiego z Milanówka. Nad poszukiwaniami i pracami przy publikacji zawsze czuwał „dobry duch”, który wspierał działania Autora …