Sezon 2019-2020


„LITERATURA I EKRAN”


(SEZON 2019-2020)

Projekt edukacyjny „Literatura i ekran” to zajęcia edukacyjne prowadzone przez filmoznawcę, wykładowcę Akademii Filmu i telewizji –  Grzegorza Pieńkowskiego. Zajęcia skierowane są do uczniów szkół średnich oraz seniorów z Łowicza i okolic. Projekt ma na celu umożliwienie spotkania z ekranizacją literatury na ekranie w sposób ułatwiający przyswojenie zarówno dzieł literackich, jak i ich adaptacji, co wpływa na świadome obcowanie z kulturą obrazu. Blok comiesięcznych spotkań ma zaprezentować uczestnikom różne spojrzenia na historię w różnych krajach – zależne od celów opowiadającego i epoki w której powstały. Metoda: wykład + projekcja filmu, ewentualna dyskusja. Przeciętny czas zajęć: około 150 min.


22 X 2019

1984, r. Michael Radford, Anglia 1984, 106’ (na podst. powieści George Orwella) Ekranizacja powieści George’a Orwella, jednej z najbardziej znanych antyutopii w literaturze. Właścicielka praw autorskich, wdowa po Orwellu, Sonia Brownell, krótko przed swą śmiercią w 1980 zgodziła się na nakręcenie filmu, stawiając warunek, by nie używano w nim żadnych efektów specjalnych. 


13 XI 2019

Blaszany bębenek, r. Volker Schlöndorff, RFN/Francja 1979, 142’ (na podst. powieści Volkera Schlondorffa) Ekranizacja powieści Güntera Grassa jest kroniką życia małego Oskara a także protestem jednostki wobec koszmaru II Wojny Światowej. Oskar w dniu swoich trzecich urodzin podejmuje w pełni świadomą decyzję, że z dorastaniem koniec. Realizację tego dziwnego przedsięwzięcia ułatwia mu wypadek – spada ze schodów w piwnicy i przez resztę życia rzeczywiście już nie rośnie.


13 XII 2019

Zemsta, r. Antoni Bohdziewicz, Polska 1956, 94’ (ekranizacja komedii i Aleksandra Fredry) Zachowująca wierszowany tekst oryginału adaptacja obyczajowej komedii szlacheckiej o miłości Wacława i Klary, zalotach Cześnika Raptusiewicza do Podstoliny, sporze o mur graniczny między Cześnikiem a Rejentem Milczkiem oraz o przygodach Papkina. 


7 I 2020

Imię róży (Name der Rose), r. Jean-Jacques Annaud,RFN/Włochy/Francja 1986, 126’ (na podst. powieści Umberto Eco) Średniowiecze. Okres bardzo religijny. To wtedy Bóg był największym autorytetem, a głos Kościoła był jednym z tych istotniejszych. Czas bezwzględnych wyroków wobec herezji. Święta Inkwizycja od lat szokowała i wzbudzała wiele kontrowersji. Paradoks idei Kościoła. Film „Imię Róży” idealnie odzwierciedla te mroczne dzieje. 

11 II 2020

Zabić drozda (To Kill a Mockingbird, r. Robert Mulligan, USA 1962, 124’ (na podst. powieści Harper Lee) Powieść „Zabić drozda” autorstwa amerykańskiej pisarki Harper Lee została wydana w 1960 roku i szybko stała się światowym bestsellerem. Nic dziwnego więc, że pisarka nie musiała długo czekać na ekranizację swojego utworu, bo już dwa lata po jej publikacji nakręcono film o tym samym tytule, który stał się dla kinematografii tym, czym jest dla literatury jego pierwowzór – klasykiem.

2 III 2020

Karmen, r. Aleksander Chwan, Rosja 2003, 90’ (na podst. opowiadania Prospera Merimee) Strażnik z zakładu karnego dla kobiet, zakochuje się w jednej z więźniarek, zmysłowej i tajemniczej Karmen. Oszołomiony nagłym uczuciem, pomaga jej w ucieczce z więzienia. To będzie jego pierwszy krok na przestępczej drodze. Odtąd – zaślepiony miłością – zrywa dla swojej wybranki z wojskową karierą i uczciwym życiem. Manipulowany przez kobietę, targany wielką namiętnością, zostaje dla niej złodziejem, bandytą, zabójcą…