ŁOWICKA KULTURA LUDOWA


ALBUM „ŁOWICKA KULTURA LUDOWA”

Łowicki Ośrodek Kultury realizował projekt współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego – program Kultura ludowa i tradycyjna pt.”Łowicka Kultura Ludowa na starej fotografii”. Termin realizacji marzec – grudzień 2020.

Zadanie wydania albumu rozpoczęliśmy produkcją i emisją specjalnego klipu reklamującego projekt zbiórki publicznej starych fotografii. Klip był prezentowany od 1 marca w kinie studyjnym Fenix w Łowiczu (po przerwie od 31 lipca), od 10 marca opublikowany w sieci na profilach fb ŁOK i kina Fenix. link

Informacje o przyznanych środkach finansowych przez MKiDN, zbiórce publicznej, pracach nad albumem i jego wydaniu zamieściły na swoich łamach media lokalne i regionalne (tygodnik „Nowy Łowiczanin”, „Dziennik Łódzki”, portale internetowe: lowicz24.eu, lowiczanin.info, elc24.net. Wywiady radiowe dotyczące zadania prezentowały Radio Victoria 103,5 FM (Między Łodzią a Warszawą) i Radio RSC (Skierniewice). Od samego początku projektu informowaliśmy o nim na stronie www.lok.art.pl i w mediach społecznościowych.

Do części merytorycznej zadania zaprosiliśmy zespół w składzie: dr Karolina Rutkowska – etnolog i antropolog kulturowy, Marzena Kozanecka – Zwierz – historyk sztuki, Magdalena Bartosiewicz – etnograf, adiunkt w Muzeum w Łowiczu, Jacek Rutkowski – regionalista, grafik, Anna Staniszewska – twórczyni ludowa, prezes łowickiego koła Stowarzyszenia Twórców Ludowych, Anna Zabost i Jakub Papuga – animatorzy kultury. Całość zadania koordynował Maciej Malangiewicz – dyrektor ŁOK, pomysłodawca projektu i autor wniosku.

Kwerendę rozpoczęliśmy w zbiorach instytucjonalnych: Muzeum w Łowiczu, Muzeum Guzików w Łowiczu, Łowickim Ośrodku Kultury, Narodowym Archiwum Cyfrowym, Klasztorze Sióstr Bernardynek w Łowiczu. Równoległe spływały zdjęcia z kolekcji prywatnych, które na bieżąco skanowaliśmy i opisywaliśmy. Pandemia krzyżowała nam plany bieżących kontaktów. Przełom nastąpił w okresie wakacyjnym, gdzie z wieloma darczyńcami mogliśmy się spotkać osobiście. Do 10 września (moment oficjalnego zakończenia zbiórki) zebraliśmy ponad 1000 zdjęć od prawie 70 darczyńców. Po jej zamknięciu fotografie dalej są donoszone. Będą wykorzystane w przyszłości, być może do drugiej części albumu. Duże zainteresowanie zbiórką było wynikiem systematycznej promocji w mediach regionalnych i przestrzeni miejskiej.

Równolegle trwały prace nad częścią tekstową albumu. Zespół redakcyjny na podstawie zebranego materiału i koncepcji publikacji ustalił oficjalny tytuł wydawnictwa „Łowicka Kultura Ludowa. Pamięć Fotografii”. Tytuł roboczy funkcjonujący we wniosku brzmiał „ Łowicka Kultura Ludowa na starej fotografii 1890-1980”. Powstały napisane teksty: Jacek Rutkowski „ Pamięć fotografii”, Magdalena Bartosiewicz „ Strój łowicki – miejskie konteksty ludowego ubioru”, Marzena Kozanecka-Zwierz „ Łowicz – osobowość turystyczna światowej sławy”, dr Karolina Rutkowska „ Proweniencja łowickiej kultury ludowej”, Maciej Malangiewicz „Roots & Culture…Korzenie i Kultura”.

Ostatecznie w albumie znalazło się 550 fotografii z lat 1890-1986. Do druku trafił na przełomie października i listopada. Album w nakładzie 400 egz. miał swoją premierę 8 grudnia br.  Album jest najpełniejszym źródłowo-fotograficznym wydawnictwem dotyczącym łowickiej kultury ludowej.

Realizacja zadania z programu „Kultura ludowa i tradycyjna”  miało na celu wspieranie zjawisk związanych ze spuścizną kultur tradycyjnych, transformacjami (przekształceniami i przemianami) poszczególnych elementów oraz współczesnymi kontekstami ich występowania.


Album „Łowicka kultura ludowa na starej fotografii” należy do najcenniejszych inicjatyw kulturotwórczych w skali regionalnej i ogólnopolskiej. Jest wzorcowym przykładem utrwalenia dziedzictwa ikonograficznego, a jednocześnie dziedzictwa kulturowego regionu łowickiego. W przygotowaniu i realizacji tego przedsięwzięcia zaangażuje się cała społeczność lokalna i wiele instytucji.
Wydawnictwo „Łowicka kultura ludowa na starej fotografii” w imponujący sposób ożywi pamięć i wyobraźnię historyczną, które pogłębią współczesną atrakcyjność małej ojczyzny Księżaków, ich tożsamość kulturową i zainteresowanie przeszłością. Projekt Łowickiego Ośrodka Kultury ma także dużą wartość merytoryczną i edukacyjną, dlatego z pełnym przekonaniem wyrażam swoje poparcie dla jego realizacji.

Prof. dr hab. Piotr Dahlig (kierownik Zakładu Etnomuzykologii w Instytucie Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego, ekspert w komisji ds. Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego przy MKiDN


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.


       O ALBUMIE W RADIO TOK FM: Dlaczego warto zainteresować się kulturą łowicką?