Z KLASYKĄ PRZEZ POLSKĘ NEHRING JAKOWICZ ZDUNIK 4.11

Z KLASYKĄ PRZEZ POLSKĘ NEHRING JAKOWICZ ZDUNIK 4.11

Zapraszamy na koncert Z KLASYKĄ PRZEZ POLSKĘ w wykonaniu: Szymon Nehring – fortepian, Jakub Jakowicz – skrzypce, Marcin Zdunik – wiolonczela.

Koncert odbędzie się w sobotę, 4 listopada 2023 r. o godzinie 17.00 w Łowickim Ośrodku Kultury.
Projekt finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Wstęp wolny.

Bezpłatne wejściówki do odbioru w ŁOK ul. Podrzeczna 20.

PROGRAM :
Andrzej Panufnik (1914-1991)
– Trio fortepianowe op. 1 Poco adagio – Allegro – Poco adagio
– Largo
– Presto
Johannes Brahms (1833-1897)
– II Trio fortepianowe C-dur op. 87
– Allegro moderato
– Andante con moto
– Scherzo
– Finale: Allegro giocoso

O WYKONAWCACH:
Szymon Nehring – fortepian
Zwycięzca Konkursu Pianistycznego im. Artura Rubinsteina w Tel Awiwie (2017), laureat Między narodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2015, wyróżnienie, nagroda publiczności oraz liczne nagrody dodatkowe). W 2015 r. otrzymał stypendium Krystiana Zimermana. Kształcił się pod kierunkiem mgr Olgi Łazarskiej w POSM im. F. Chopina w Krako wie, prof. Stefana Wojtasa w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy oraz w Yale School of Music u Borisa Bermana (2017–2019). Obecnie studiuje pod kierunkiem prof. Katarzyny Popowej-Zydroń w ramach studiów doktoranckich w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Występował z większością orkiestr w Polsce, m.in. z Filharmonią Narodową, NOSPR, Orkiestrą Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu, Santander Orchestra, Sinfonią Iuventus oraz orkiestrami filharmonii Izraela i Calgary, Orkiestrą Symfoniczną Bambergu, Orkiestrą XVIII Wieku, pod batutą takich dyrygentów, jak Jerzy Maksymiuk, Jacek Kaspszyk, Antoni Wit, Grzegorz Nowak, Pablo Heras-Casado, Giancarlo Guerrero, John Axelrod, Krzysztof Penderecki i Lawrence Foster. Artysta koncertował w Carnegie Hall, Elbphilharmonie w Hamburgu, Palau de la Música Catalana, Konzer thaus Berlin, DR Koncerthuset w Kopenhadze, Musikverein w Wiedniu, Her kulessaal w Monachium. Debiutancka płyta Szymona Nehringa z muzyką polską zdobyła wiele prestiżowych nagród. W 2016 roku ukazały się kolejne CD: koncerty fortepianowe Fryderyka Chopina (Sinfonietta Cracovia, dyr. Jerzy Dybał i Krzysztof Penderecki) i Koncert fortepianowy „Zmatrywchstanie” Krzysztofa Pendereckiego pod batutą kompozytora. W 2019 roku Szymon Nehring został zaproszony do programu Fundacji Orpheum, dzięki któremu wystąpił z Orkiestrą Tonhalle Zürich pod dyrekcją Davida Zinma na. W 2020 roku zadebiutował w Filharmonii Berlińskiej. W marcu 2021 roku ukazała się płyta wydana przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina zawierająca utwory kameralne F. Chopina, którą artysta nagrał wraz z Marcinem Zdunikiem i Ryszardem Groblewskim.

Jakub Jakowicz – skrzypce
Polski solista, kameralista i pedagog. Studiował w Akademii Mu zycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie ojca, Krzysz tofa Jakowicza. Był również ostatnim uczniem jednego z twórców polskiej szkoły skrzypcowej, prof. Tadeusza Wrońskiego. Koncertuje od 11 roku życia. Grał ze wszystkimi czołowymi polskimi orkiestra mi. Występował jako solista z wieloma renomowanymi orkiestrami, m.in. z Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie, Filharmonią Monachijską, Orchestra del Maggio Musicale we Florencji, Filhar monią Czeską w Pradze, Orchestra di Santa Cecilia w Rzymie, Filharmonią Drezdeńską, Orchestre de la Suisse Romande w Ge newie, Orquesta Nacional w Madrycie, Royal Stockholm Philhar monic, Orquestra Sinfônica do Estado de São Paulo i Concerto Köln. Współpracował z takimi dyrygentami, jak Pinchas Steinberg, Jerzy Semkow, Antoni Wit, Jerzy Maksymiuk, Jacek Kaspszyk, Kazimierz Kord, Jan Krenz, Yan Pascal Tortelier, Eiji Oue, Krzysztof Penderecki, Agnieszka Duczmal, Michail Jurowski, i Marc Minkowski. Jako ka meralista Jakub Jakowicz od lat tworzy duet skrzypcowy z ojcem, Krzysztofem. Od 2000 r. gra z pianistą Bartoszem Bednarczykiem. Artysta występował ponadto z takimi muzykami, jak Heinz Holliger, Paul Gulda, Michel Lethiec, Paavali Jumpannen, Anna Maria Staśkiewicz, Katarzyna Budnik-Gałązka, Ryszard Groblewski, Avri Levitan, Daniel Müller-Schott, Andrzej Bauer, Rafał Kwiatkowski, Marcin Zdunik oraz Zvi Plesser. W latach 2008–2014 był pryma riuszem Lutosławski Quartet natomiast od 2006 r. jest członkiem Zehetmair Quartet. Płyta zespołu z utworami Béli Bartóka i Paula Hindemitha otrzymała nagrodę Diapason d’Or de l’Année 2007. Jakub Jakowicz w Zehetmair Quartet występował m.in. w Filharmonii Berliń skiej, Wigmore Hall w Londynie, Suntory Hall w Tokio, Konzerthaus w Wiedniu, Zankel Hall i Y Hall w Nowym Jorku, a także na słynnych festiwalach muzycznych, m.in. w Schleswig–Holstein, Salzburgu, Lucernie, Aldeburgh czy Edynburgu. Zwycięzca konkursów skrzypcowych w Lublinie (1993), Wattrelos we Francji (1995) i Takasaki w Japonii (1999). W 2001 r. został zwycięzcą Międzynarodowej Trybuny Młodych Wykonawców w Bratysławie (organizowanej przez UNESCO). Jest także laureatem Paszportu „Polityki” za rok 2003. W 2007 r. został uhonorowany nagrodą „Orfeusz” podczas Festiwalu „Warszawska Jesień”. Nagrywa dla ECM, Subito Records, Polskiego Radia, Naxos, CDAccord. Od 2004 r. uczy gry skrzypcowej na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Gra na instrumencie z pracowni braci Gand z Paryża dzięki uprzejmości Fondation Jerzy Semkow.

Marcin Zdunik – wiolonczela
Polski wiolonczelista, solista i kameralista. Wykonu je muzykę od renesansu po dzieła najnowsze, im prowizuje, aranżuje i komponuje. Jest zapraszany do udziału w prestiżowych festiwalach muzycznych – BBC Proms w Londynie, Progetto Martha Argerich w Lugano oraz Chopin i Jego Europa w Warszawie. Wystąpił jako solista na estradach wielu renomowanych sal, m.in. Carnegie Hall w Nowym Jorku, Cadogan Hall w Londynie i Rudolfinum w Pradze. Ważną rolę w jego życiu artystycznym odgrywa współpraca z inspirującymi muzykami, m.in. z Nelsonem Goene rem, Gerardem Causse, Krzysztofem Jabłońskim i Krzysztofem Jakowiczem. W ramach festiwalu Chamber Music Connects the World miał przywilej koncertować wspólnie z Gidonem Kremerem i Yuri Bashmetem. W sezonie artystycznym 2016/17 był artystą rezydentem Filharmonii Narodowej w Warszawie. W 2007 roku został laureatem I nagrody, Grand Prix oraz 9 innych nagród w VI Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. W 2008 roku reprezentował Polskie Radio w Bratysławie na Międzynarodowym Forum Młodych Wykonawców zdobywając tytuł New Talent 2008. W 2009 roku otrzymał nagrodę Gwarancja Kultury przyznaną przez TVP Kultura. Artysta dokonał również wielu nagrań płytowych dla Polskiego Radia i Telewizji oraz dla Radia Słowackiego. Obecnie prowadzi klasę wiolonczeli w Akademii Muzycznej w Gdańsku, posiada również tytuł doktora habilitowanego sztuk muzycznych.