PAŹDZIERNIKOWY PRZEGLĄD FILMOWY DKF BEZ NAZWY 13-15.10

PAŹDZIERNIKOWY PRZEGLĄD FILMOWY DKF BEZ NAZWY 13-15.10

DKF Bez Nazwy, Kino Fenix i Łowicki Ośrodek Kultury serdecznie zapraszają na październikowy przegląd filmowy w ramach 28 sezonu DKF. Mamy dla Was 3 fantastyczne tytuły z pogranicza sztuki i muzyki.

13.10 (piątek) godz. 18:00
„CHŁOPI” (Polska, Litwa, Serbia 2023, 116 min.) reż. DK Welchman, Hugh Welchman
(obowiązują wejściówki)
Obsada (rola wykorzystana w animacji): Kamila Urzędowska (Jagna), Robert Gulaczyk (Antek), Mirosław Baka (Boryna), Andrzej Konopka (Wójt), Ewa Kasprzyk (Dominikowa), Sonia Mietielica (Hanka), Małgorzata Kożuchowska (Organiścina), Sonia Bohosiewicz (Wójtowa), Maciej Musiał (Jasio), Dorota Stalińska (Jagustynka), Julia Wieniawa (Marysia Pastuszka), Mateusz Rusin (Mateusz)
Chłopi – polski animowany dramat filmowy z 2023 roku w reżyserii DK Welchman i Hugh Welchmana. Film jest trzecią pełnometrażową adaptacją powieści Władysława Reymonta pod tym samym tytułem, ukazującej cykl życia wiejskiego pod koniec XIX wieku. „Chłopi” zostali zrealizowani w technice animacji malarskiej, która podbiła serca fanów na całym świecie przy poprzedniej produkcji studia – filmie „Twój Vincent”. Monumentalne dzieło Władysława Reymonta przepełnione jest kwiecistymi opisami przyrody. Film zostanie zrealizowany na podstawie malarstwa okresu Młodej Polski, które idealnie oddaje nastrój powieści. Na dużym ekranie pojawią się interpretacje dzieł takich artystów jak Józef Chełmoński, Ferdynand Ruszczyc czy Leon Wyczółkowski.
Muzykę do filmu stworzy wielokrotnie nagradzany producent Łukasz L.U.C. Rostkowski. Kompozytor w ramach międzynarodowej Rebel Babel Film Orchestra tworzy specjalny słowiański kolektyw muzyków folkowych, którzy tak jak malarze za pomocą tradycyjnych środków (instrumenty ludowe i śpiewy) stworzą magiczny i analogowy pejzaż dopełniający piękno malowanych obrazów.

14.10 (sobota) godz.17:00
„TURKUSOWA SUKNIA” (Maroko, Francja, Belgia, Dania 2022, 124 min.) reż. Maryam Touzani, Obsada: Lubna Azabal, Saleh Bakri, Ayoub Missioui
Mina i Halim, małżeństwo z wieloletnim stażem, prowadzi niewielki zakład krawiecki w marokańskim mieście Sala. O talencie mężczyzny, a zwłaszcza niezwykłym hafcie, jakim ozdabia tradycyjne, szyte przez siebie stroje, jest na tyle głośno, że kolejne zamówienia znacznie przekraczają jego możliwości.
Sytuacja zmusza Halima, by zatrudnił młodego pomocnika, choć początkowo nie jest do tego przekonany. Ostatecznie pod jego skrzydła trafia Youssef, dla którego praktyka u boku mistrza w swoim fachu, za jakiego uchodzi starszy z mężczyzn, jest wielką szansą. Przyglądanie się codziennej żmudnej pracy Halima to dla niego nie tylko możliwość doskonalenia własnych umiejętności, ale też lekcja cierpliwości oraz pokory. Tym cenniejsze, że z każdym dniem bohaterowie nabierają do siebie większego zaufania i zaczyna ich łączyć coraz bliższa więź, co nie pozostaje niezauważone przez Minę.

15.10 (niedziela) godz. 17:00
NA ZAWSZE MELOMANI (Polska 2022, 83 min.) reż. Rafał Mierzejewski
Wszystko zaczęło się od paczki z płytami jazzowymi, która ze Stanów Zjednoczonych, przez Szwajcarię, przypadkiem dotarła do łódzkiego oddziału YMCA. Gdyby trafiła gdzie indziej, nigdy nie usłyszelibyśmy Melomanów – bandu, który w latach pięćdziesiątych tworzyły muzyczne osobowości polskiej sceny jazzowej – Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz, Andrzej „Idon” Wojciechowski, Andrzej Trzaskowski, Witold „Dentox” Sobociński, Witold Kujawski, Krzysztof Komeda i Antoni Studziński.
„Na zawsze Melomani” opowiada historię kultowego zespołu przez pryzmat czasów, doświadczeń i nieskrępowanej wolności twórczej czołowych postaci ówczesnej sceny, którym towarzyszymy od mrocznych czasów jazzu katakumbowego po uniesienia pierwszej edycji Jazz Jambore.
To także film o… filmie i polskiej szkole filmowej, przepełnionej muzycznymi motywami autorstwa Melomanów. Dwanaście brawurowych lat z historii polskiego jazzu, archiwalne nagrania, wspomnienia i energetyczna muzyka – dokument Rafała Mierzejewskiego jest jak jam session, po którym igła w Twoim gramofonie nie zazna spoczynku.

Projekt dofinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej

Bilety www.lok.systembiletowy.pl