MAŁGORZATA LEBDA – SPOTKANIE AUTORSKIE „LITERATURA NA PODRZECZNEJ” 19.01

MAŁGORZATA LEBDA – SPOTKANIE AUTORSKIE „LITERATURA NA PODRZECZNEJ” 19.01

Małgorzata Lebda będzie naszym kolejnym gościem w cyklu „Literatura na Podrzecznej”. Zapraszamy w piątek 19 stycznia o godz.17.00. Prowadzenie spotkania Ola Kołodziejek.
Wejściówki od poniedziałku, 8 stycznia w kasie ŁOK.

Małgorzata Lebda – urodzona w 1985 r. Dorastała w beskidzkiej wsi Żeleźnikowa Wielka. Autorka sześciu książek poetyckich, w tym nagradzanych tomów Matecznik i Sny uckermärkerów (Nagroda Literacka Gdynia 2019). Ostatni tom zatytułowany Mer de Glace (Wydawnictwo Warstwy, 2021) został nagrodzony Nagrodą im. Wisławy Szymborskiej (2022). Jej książki poetyckie ukazały się w przekładzie na języki: czeski, włoski, serbski i ukraiński, słoweński, duński i rumuński. Doktorka nauk humanistycznych. Felietonistka. Animatorka kultury. Redaktorka. Naukowczyni. Ultramaratonka (we wrześniu 2021 r. pokonała, biegnąc, dystans 1113 kilometrów wzdłuż najdłuższej polskiej rzeki Wisły, realizując aktywistyczno-poetycki projekt „Czytanie wody”). Jej debiut powieściowy Łakome, ukazał się w Wydawnictwie Znak. Mieszka na wietrznej grani w Beskidzie Sądeckim.

Książka Małgorzaty Lebdy –  „Łakome”

Sensualna, magnetyczna, dzika

Wyczekiwana powieść Małgorzaty Lebdy

Maj. Koniec świata. Stąd wszędzie jest daleko. Dwie kobiety przyjeżdżają tu, zostawiając za sobą dotychczasowe życie. Ale nie wita ich sielska rzeczywistość. Róża choruje, a jej mąż, by ją ratować, powoli rozmontowuje porządek, który konstruował całe życie.

Maja dotyka zmiana, którą trudno oswoić. Przyjezdne nie mogą, a może nie chcą, zapobiec nieuchronnej katastrofie, powoli rozprzestrzeniającej się na całą wieś. Wspomnienia mieszają się z tym, co tu i teraz, ludzkie ze zwierzęcym, troska z furią. Żywe rozpaczliwie sprzeciwia się śmierci.

Oszczędna, oddziałująca na zmysły czytających powieść Małgorzaty Lebdy łączy wrażliwość na naturę, której częścią jest człowiek, z maestrią językową. Autorka tworzy wielowarstwową opowieść o sile żywiołów, zachłanności na życie i prywatnym kosmosie w momencie próby.