LISTOPADOWY PRZEGLĄD DKF BEZ NAZWY 11-13 XI

LISTOPADOWY PRZEGLĄD DKF BEZ NAZWY 11-13 XI

11 listopada kina studyjne świętują nie tylko odzyskanie niepodległości, ale też Dzień Kina Polskiego. Przygotowaliśmy dla Was przez dwa dni (11-12 XI) pokazy filmów, które zdobyły nagrody i znakomite recenzje na festiwalu w Gdyni. W Kinie Fenix pokażemy m.in. przedpremierowo filmy: „Śubuk”, „Kobieta na dachu”.

Stowarzyszenie Kin Studyjnych we współpracy z Festiwalem Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni zaprasza do świętowania Dnia Kina Polskiego z najlepszymi filmami tegorocznej 47. edycji festiwalu.
Ideą projektu jest promocja dobrego kina polskiego, które mówi ciekawie i zajmująco, zwłaszcza w tym szczególnym dniu, i jak najszersze zaprezentowanie w kinach studyjnych propozycji programowej złożonej z tytułów nagrodzonych na tegorocznym FPFF w Gdyni.

13 listopada 2022 roku (niedziela) będziemy obchodzić 7. Europejski Dzień Kina Artystycznego!
Europa Cinemas w tym roku ponownie łączy siły z CICAE – Arthouse Cinema oraz Stowarzyszeniem Kin Studyjnych, aby podkreślić zaangażowanie kin w zróżnicowaną i wysokiej jakości ofertę filmową skupiającą się na kinie europejskim.
Od 2016 roku ponad 700 kin w ponad 40 krajach wzięło udział w wydarzeniu, oferując pokazy przedpremierowe, klasykę i filmy dla dzieci…. Z niecierpliwością czekamy na nową edycję celebrującą różnorodność kina europejskiego na całym świecie! Czas zanurzyć się w morzu przygód europejskiej kinematografii https://artcinemaday.org/en/
Europejski Dzień Kina Artystycznego jest projektem CICAE współfinansowanym przez program Creative Europe MEDIA oraz przy wsparciu FFA CNC – Centre national du cinéma et de l’image animée Ministero della Cultura direzione generale del cinema Europa Cinemas Eurimages i współpracy AFCAE AG Kino Gilde Programmkino FICE – Federazione Italiana Cinema d’Essai Art Mozi Egyesület PROMIO.

Program pokazów:
piątek 11 listopada
16.30 OBŁOKI ŚMIERCI.BOLIMÓW 1915
17.45 PROROK pokaz premierowy
18.15 ŚUBUK pokaz przedpremierowy

sobota 12 listopada
16.30 KOBIETA NA DACHU pokaz przedpremierowy
18.30 JOHNNY pożegnanie z tytułem

niedziela 13 listopada
17.00 NA PEŁNY ETAT – prod. Francja – pokaz przedpremierowy
18.00 PASAŻEROWIE NOCY prod. Francja

OBŁOKI ŚMIERCI.BOLIMÓW 1915
Fabularyzowany dokument relacjonujący zapomnianą historię Bitwy pod Bolimowem, będącej jedną z pierwszych bitew w mrocznej historii broni chemicznej. Tu po raz pierwszy na Froncie Wschodnim użyto gazu bojowego. Ojcem rewolucyjnej na tamte czasy broni chemicznej był niemiecki naukowiec żydowskiego pochodzenia – prof. Fritz Haber. To jego odkrycie było początkiem prac nad cyklonem B, gazem, który podczas II Wojny Światowej pochłonął miliony ludzkich istnień w nazistowskich obozach koncentracyjnych.
Do wrogich armii carskiej i pruskiej często przymusem wcielano Polaków. Średnio co piąty żołnierz jednej i drugiej strony był polskim żołnierzem. Film odnosi się do ich losów i prezentuje m.in. materiały archiwalne oraz wypowiedzi naocznych świadków tamtych wydarzeń, zarejestrowane przez poetę Wiesława Sokołowskiego.
ŚUBUK
Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia młodej matki autystycznego chłopca, której wieloletni upór i walka z biurokracją oraz ludzką bezdusznością doprowadziły do istotnych zmian w polskim systemie edukacji. „Śubuk” to trafiająca prosto w serce, wypełniona emocjami, optymizmem i czułym humorem opowieść o kobiecej sile, radości życia, odmiennym postrzeganiu świata i ukrytym potencjale, który drzemie w każdym z nas.
KOBIETA NA DACHU
Bohaterka filmu, Mirka, to sześćdziesięcioletnia położna. Jest świetna w swoim fachu, a jeszcze lepsza w ukrywaniu swoich potrzeb i uczuć. W domu też skupia się na innych – wycofanym mężu i dorosłym synu. Czasem wymyka się na dach bloku, żeby zapalić papierosa. To jedyna rzecz, jaką robi tylko dla siebie, aż do dnia, w którym dokonuje napadu na bank uzbrojona w niewielki nóż kuchenny. Czy ciąg zdarzeń, który zapoczątkował to wydarzenie sprawi, że Mirka spojrzy na swoje życie z innej perspektywy?
JOHNNY
Oparta na prawdziwych wydarzeniach historia, która wzrusza i inspiruje. Opowiedziana z perspektywy podopiecznego Jana Kaczkowskiego, Patryka Galewskiego – chłopaka, który nie miał łatwego startu w życiu.
Patryk włamuje się do domku w małym mieście. Wyrok sądu nakazuje mu prace społeczne w puckim hospicjum, gdzie poznaje niezwykłego ks. Jana Kaczkowskiego. Duchowny angażuje młodych chłopaków z zawodówki, na pozór twardych buntowników, w pomoc śmiertelnie chorym. W swojej pracy skupia się na bliskości, czułości i walce o relacje z drugim człowiekiem. Uczy empatii. A czyni to z hurtową ilością humoru, czym zyskuje ogromną popularność. Niedługo później Jan sam staje się pacjentem swojego hospicjum. Patryk zostaje postawiony w sytuacji, która zmieni całe jego życie.
NA PEŁNY ETAT – to przejmująco prawdziwa opowieść o życiu w czasach kryzysu. Zniuansowany portret silnej kobiety staje się tym samym uniwersalną historią o życiu pod ciągłą presją i ciemnych stronach kapitalizmu. W głównej roli wystąpiła gwiazda francuskiego kina, laureatka Cezara, Laure Calamy.
Uznany za najlepszego reżysera konkursu „Horyzonty” ubiegłorocznego weneckiego festiwalu Éric Gravel, w bardzo realistyczny sposób opowiada o dobrze znanych nam dzisiaj problemach – niepewności jutra, niestabilnym rynku pracy, społecznych niepokojach, braku bezpieczeństwa socjalnego.
Julie (Laure Calamy) dokłada wszelkich starań, by pogodzić wychowanie dwójki dzieci z pracą w jednym z luksusowych paryskich hoteli. Nie jest to łatwe, zwłaszcza że mieszka poza miastem, a codzienne dojazdy zajmują jej sporo czasu w i tak napiętym już grafiku.
Kiedy wreszcie otwiera się przed nią szansa zawodowego awansu, jak na złość wybucha ogólnokrajowy strajk. System transportu publicznego, od którego uzależniona jest bohaterka, zostaje całkowicie sparaliżowany. Zdezorientowani ludzie tłoczą się na peronach i przystankach, coraz bardziej zniecierpliwieni całą sytuacją. Mimo tych przeszkód kobieta jest zdeterminowana, by dotrzeć na rozmowę kwalifikacyjną. Zdaje sobie sprawę, że ta szansa może się nie powtórzyć.
PASAŻEROWIE NOCY – W noc wyborczą 1981 r. na ulice Paryża wychodzą zwolennicy nowego prezydenta, świętując zwycięstwo. W tym samym czasie Elisabeth po odejściu męża zostaje sama z dwójką nastoletnich dzieci. Znajduje pracę w nocnej audycji radiowej i poznaje tam Talulah, bezdomną nastolatkę, którą zaprasza do swojego domu. Dzięki niej Talulah po raz pierwszy doświadcza rodzinnego ciepła i opieki. Wkrótce dziewczyna znika, lecz jej potrzeba wolności, wpłynie na życie Elisabeth i jej bliskich, którzy nabiorą pewności siebie i podejmą ryzyko, zmieniające bieg ich życia.
Światowa premiera filmu odbyła się podczas 72. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie.
Europa Cinemas w tym roku ponownie łączy siły z CICAE – Arthouse Cinema oraz Stowarzyszeniem Kin Studyjnych, aby podkreślić zaangażowanie kin w zróżnicowaną i wysokiej jakości ofertę filmową skupiającą się na kinie europejskim.

bilety już dostępne www.lok.systembiletowy.pl