Dzień Kina Polskiego odbywa się od kilku lat 11 listopada w kinach studyjnych w całym kraju. Tego dnia uwaga wielu z nas skupia się na tematach związanych z wolnością i rozważaniem czym jest dla nas patriotyzm.
Kino Fenix, 11 listopada 2023 (sobota), godz. 15:00 – 20:30, bilety 15 zł www.lok.systembiletowy.pl
Tego dnia proponujemy widzkom i widzom cztery pokazy filmów polskich:
15:15 LĘK reż. Sławomir Fabicki
16:00 KAJTEK CZARODZIEJ reż. Magdalena Łazarkiewicz
17:00 BÓG I WOJOWNICY LUNAPARKÓW reż. Bartłomiej Żmuda (POLECAMY!!!)
18:30 STRZĘPY reż. Beata Dzianowicz
――――――――――――――――――――――――――――――
LĘK. Dwie siostry wyruszają w pełną emocji podróż, poprzez śmiech i łzy, radość i gniew, aż do finału, który ma rozstrzygnąć o losie jednej z nich.a rozstrzygnąć o losie jednej z nich.
KAJTEK CZARODZIEJ. Zabawny i pełen magii film na motywach powieści Janusza Korczaka, pedagoga i nauczyciela, którego ponadczasowa twórczość wychowała kilka pokoleń polskich dzieci. Napisaną prawie 90 lat temu książkę na język kina przełożyli Magdalena Łazarkiewicz, Katarzyna Terechowicz oraz Kirsten Bonnen Rask i Kasper Bajon. Opowieść o magicznym świecie dziecięcej wyobraźni, dorastaniu i ulepszaniu świata w lekki sposób oddaje najważniejsze skarby filozofii Janusza Korczaka: każde dziecko należy kochać, respektować jego granice i pozwalać mu marzyć!
Chyba każde dziecko pragnie posiadać czarodziejskie moce. A co, kiedy to marzenie się spełni? Kajtek (Eryk Biedunkiewicz), nastoletni chłopiec o wyjątkowo krnąbrnym usposobieniu, wychowuje się z tatą (Grzegorz Damięcki) i babcią (Maja Komorowska). Klasowy psotnik pewnego dnia odkrywa w sobie nadnaturalne umiejętności. Niecodzienny talent w połączeniu z niesfornym charakterem chłopca oznaczają spore kłopoty nie tylko dla szkoły, ale i dla całego miasta. Czarodziejskie moce przejmują bowiem kontrolę nad życiem Kajtka, który od teraz rozprawia się zarówno z nielubianymi nauczycielami, jak i całą szkolną społecznością, zdobywając sympatię i sławę wśród rówieśników. Sytuacja zaczyna się komplikować, gdy o obdarzonego magicznymi zdolnościami chłopca zaczynają rywalizować siły dobra i zła. W którą stronę pójdzie młody czarodziej?
BÓG I WOJOWNICY LUNAPARKÓW. Owładnięty religijnym amokiem syn podejmuje krucjatę, której celem ma być nawrócenie ojca. To niezwykle karkołomne zadanie – szczególnie ze względu na postać tego drugiego. Ojcem jest bowiem Andrzej Rodan – autor skandalizujących powieści z końca lat 80. i zaprzysięgły ateista. Wspólna podróż po Polsce przywoła mnóstwo wspomnień, ale przede wszystkim stanie się okazją do kolejnych starć. Żarliwość neofity zostanie wystawiona na ciężką próbę przez nieprzebierającego w słowach, zgryźliwego antyklerykała.
STRZĘPY. Paterokowie to kochająca się, wielopokoleniowa rodzina. Ich życie jest spokojne i niepozbawione elementów humoru. W tej harmonijnej rzeczywistości nagle pojawia się pęknięcie: dziadek Gerard zaczyna zachowywać się dziwnie, łamie konwenanse i normy społeczne. Okazuje się, że są to pierwsze symptomy Alzheimera. Nasilająca się choroba sprawia, że relacje w zgranej dotąd rodzinie wystawione są na dramatyczną próbę…
Projekt realizowany we współpracy ze Stowarzyszeniem Kin Studyjnych, współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej (Działalność programowa DKF Bez Nazwy 2023)