DRUGI GRANT W TYM ROKU !!!

DRUGI GRANT W TYM ROKU !!!

20.000 zł przyznało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla Łowicki Ośrodek Kultury. To efekt złożonego wniosku dyrektora Macieja Malangiewicza do programu operacyjnego „Kultura ludowa i tradycyjna”. Spośród ponad 800 projektów zajął 50 miejsce. W 2024 r. ukaże się 2 część albumu ŁOWICKA KULTURA LUDOWA. PAMIĘĆ FOTOGRAFII.

Cześć 1 autorstwa Macieja Malangiewicza i Jacka Rutkowskiego we współpracy z Magdaleną Bartosiewicz, Marzeną Kozanecką – Zwierz i Karoliną Rutkowską ukazała się w grudniu 2020 roku.

… Pracując nad tą publikacją jeszcze bardziej uświadomiliśmy sobie fakt w jak nadzwyczajnej krainie żyjemy. Dla jednych to dawne Księstwo Łowickie, dla innych fragment zachodniego Mazowsza, dla jeszcze innych teren między dwoma aglomeracjami – Łodzią i Warszawą. Geograficznie rzecz ujmując Łowickie można objechać rowerem w kilka godzin, samochodem jeszcze szybciej, dla piechura to trochę dłuższa podróż, ale wykonalna. W połowie XIX stulecia, tu gdzie zaczęła się cała historia kolorem malowana, obszar ten zasięgiem swym obejmował dwa miasta i 200 wsi, a wszystko to na 69 500 morgach ziemi, zamieszkałej z górą przez 50 000 mieszkańców. Ilu z nich rozpoczęło tą historię której dotknęliśmy? Jaka część tutejszej populacji czynnie budowała swój barwny świat? Ile osób dało się ponieść zbiorowej idei tworzenia? To będzie już na zawsze zagadką, cyfrą nieznaną. Ilu do lat 80. XX wieku, gdy zamykamy naszą opowieść, tworzyło łowicką kulturę ludową? To też jest niepoliczalne i pozostanie niewiadomą. Tajemnicą u źródeł….
Przyroda, pory roku, rodzina, religia, chleb, pot, ziemia, zwierzęta,
praca – słowa klucze dla każdej kultury. Dlaczego tu, w tym swoistym „rezerwacie” mają taką niezwykłą moc? Dlaczego byliśmy inni? Jak to się stało, że akurat Księżacy tak rozwinęli swoją niepowtarzalną kulturę?…..