DKF BEZ NAZWY 11-12.11.2023

DKF BEZ NAZWY 11-12.11.2023

Serdecznie zapraszamy na listopadowy przegląd filmowy DKF Bez Nazwy.
Przed nami dwa szczególne dni. W sobotę będziemy świętowali DZIEŃ KINA POLSKIEGO, a w niedzielę EUROPEJSKI DZIEŃ KINA ARTYSTYCZNEGO. Taki to szczególny weekend w kinie.

🇵🇱 11.11 DZIEŃ KINA POLSKIEGO​ 🇵🇱
Bóg i wojownicy lunaparków (Polska 2022, 77 min.) Reżyseria: Bartłomiej Żmuda
Obsada: Paweł Jóźwiak-Rodan, Andrzej Rodan
11.11 (sobota), godz. 17:00
Owładnięty religijnym amokiem syn podejmuje krucjatę, której celem ma być nawrócenie ojca. To niezwykle karkołomne zadanie – szczególnie ze względu na postać tego drugiego. Ojcem jest bowiem Andrzej Rodan – autor skandalizujących powieści z końca lat 80. i zaprzysięgły ateista. Wspólna podróż po Polsce przywoła mnóstwo wspomnień, ale przede wszystkim stanie się okazją do kolejnych starć. Żarliwość neofity zostanie wystawiona na ciężką próbę przez nieprzebierającego w słowach, zgryźliwego antyklerykała.

Strzępy (Polska 2022, 100 min.) Reżyseria: Beata Dzianowicz
Obsada: Michał Żurawski, Grzegorz Przybył, Agnieszka Radzikowska, Pola Król
11.11 (sobota), godz. 18:30
Paterokowie to kochająca się, wielopokoleniowa rodzina. Ich życie jest spokojne i niepozbawione elementów humoru. W tej harmonijnej rzeczywistości nagle pojawia się pęknięcie: dziadek Gerard zaczyna zachowywać się dziwnie, łamie konwenanse i normy społeczne. Okazuje się, że są to pierwsze symptomy Alzheimera. Nasilająca się choroba sprawia, że relacje w zgranej dotąd rodzinie wystawione są na dramatyczną próbę…

🇪🇺 12.11 EUROPEJSKI DZIEŃ KINA ARTYSTYCZNEGO 🇪🇺
Przejścia (Francja 2023, 91 min.) Reżyseria: Ira Sachs
Obsada: Franz Rogowski, Ben Whishaw, Adèle Exarchopoulos
12.11 (niedziela), godz.16:30
„Przejścia”, czyli o współczesnych związkach w wersji tylko dla dorosłych. Multikulturowy Paryż, a w nim troje kochanków uwikłanych w ryzykowną grę w pożądanie. Gwiazda europejskiego kina Franz Rogowski, rozsławiony filmem „Pachnidło” Ben Whishaw oraz znana z „Życia Adeli” i „Pięciu diabłów” Adèle Exarchopoulos tworzą w głośnym dramacie Iry Sachsa erotyczny trójkąt, w którym seks i uczucia dają wybuchową mieszankę.

Silver Haze (Holandia, Wielka Brytania 2023, 103 min.) Reżyseria: Sacha Polak
Obsada: Vicky Knight, Esmé Creed-Miles, Charlotte Knight, Angela Bruce
12.11 (niedziela), godz. 18:15
Franky jest młodą pielęgniarką, żyjącą wspomnieniami pożaru, w którym niemal zginęła jako dziecko, i pragnieniem zemsty za krzywdy, jakich wtedy doznała. Nieoczekiwanie dla samej siebie zakochuje się we Florence, pacjentcę, która trafiła do szpitala po próbie samobójczej. Ich związek stanie się w życiu obu kobiet momentem przełomowym, lecz ma niewielkie szanse przetrwania w homofobicznym, przemocowym społeczeństwie. Silver Haze to kolejne (po filmie Dirty God, pokazywanym podczas ubiegłorocznego Przeglądu Nowego Kina Niderlandzkiego) spotkanie Sachy Polak z fantastyczną aktorką Vicky Knight, której życiowe doświadczenia posłużyły jako inspiracja niektórych wątków scenariusza. Przesycone empatią, sensualne i odważne kino, z bohaterkami śmiało rzucającymi wyzwanie patriarchalnej opresji. Nagroda Jury konkursu Teddy Prize na tegorocznym festiwalu w Berlinie.

Projekt dofinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.