DIALEKT KSIĘSTWA ŁOWICKIEGO – WERSJA DLA KAŻDEGO vol. 3



Łowicki Ośrodek Kultury rozpoczął realizację projektu współfinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego pt.”DIALEKT KSIĘSTWA ŁOWICKIEGO – WERSJA DLA KAŻDEGO vol. 2”. Termin realizacji kwiecień – październik 2022. Partnerem jest Miejska Biblioteka im.A.K.Cebrowskiego w Łowiczu.

Tym razem skupimy się na dokumentowaniu niematerialnych przejawów łowickiej kultury ludowej – wybranych aspektów życia wsi. Wybraliśmy następujące tematy:

1. Dzieci i dziadkowie w gospodarstwie wiejskim – jak traktowano małoletnich i osoby starsze, jakie były ich „zadania” w gospodarstwie. Praca dzieci w gospodarstwie, pomoc dziadków w wychowywaniu wnucząt.

2. Zaloty – kiedy i przy jakich okazjach możliwe było staranie się o czyjeś względy i okazywanie wzajemnego zainteresowania. Uroczystości religijne, obrzędowe jako okazja do spotkań.

3. Jak ochronić bliskich i domostwo przed nieszczęściami – magia ochronna w życiu codziennym z użyciem przedmiotów pobłogosławionych podczas obrzędów liturgicznych; symbole związane ze świętami liturgicznymi.

4. Medycyna ludowa – mądrość ludowa w wiejskim wydaniu. Jak leczono ludzi i zwierzęta w gospodarstwie, ziołolecznictwo, przesądy związane ze zdrowiem.

Dodatkowo zarejestrujemy obrzęd Matki Boskiej Gromnicznej, pieśni maryjne w wykonaniu Zespołu Śpiewaczego Ksinzoki.

Do projektu zaprosiliśmy twórczynie ludowe: Annę Staniszewską, Barbarę Frątczak i Joannę Bolimowską, etnograf Elżbietę Miszczyńską, grafika Jacka Rutkowskiego, realizatora nagrań Wojciecha Dębskiego oraz członków zespołu Ksinzoki. Koordynatorami całości przedsięwzięcia są pomysłodawcy i autorzy wniosku Marzena Kozanecka Zwierz (Miejska Biblioteka) i Maciej Malangiewicz (Łowicki Ośrodek Kultury). Współpraca Anna Zabost.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Link do publikacji TUTAJ

Link do materiałów video TUTAJ

Nagrania rozmów tematycznych zarejestrowane w Skansenie Wsi Łowickiej w Maurzycach 12.06.2023 r.



Nagrania pieśni maryjnych i obrzędu Matki Boskiej Gromnicznej w wykonaniu Zespołu Śpiewaczego „Ksinzoki” z Łowicza, zarejestrowane w Skansenie Wsi Łowickiej w Maurzycach 27.07.2023 r.

Nagranie obrzędu Matki Boskiej Gromnicznej w wykonaniu Zespołu Śpiewaczego „Ksinzoki” z Łowicza, zarejestrowane w Bazylice Katedralnej w Łowiczu 17.08.2023 r.








Promocja publikacji z udziałem twórców w Łowickim Ośrodku Kultury w Łowiczu 26.10.2023 r.