70 LAT W NOWYM ROKU! (1954-2024)

70 LAT W NOWYM ROKU! (1954-2024)

POWIATOWY DOM KULTURY 1954-1975/ MIEJSKI DOM KULTURY 1975-1991/ ŁOWICKI OŚRODEK KULTURY 1991-2024

Trochę historii dla młodego pokolenia:

Uroczyste otwarcie Powiatowego Domu Kultury w Łowiczu, po gruntownie przeprowadzonym remoncie sali widowiskowej, nastąpiło 4 grudnia 1954 r. W programie inaugurującym działalność instytucji znalazło się przemówienie przewodniczącego Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Łodzi – Juliana Horodeckiego oraz występy powstałego wówczas Łowickiego Zespołu Pieśni i Tańca, prowadzonego pod kierunkiem Wincentego Kaźmierczaka. Sala dawnego kino-teatru „Eos” (budynek powstał w 1899 roku), stała się na powrót miejscem występów zespołów muzyczno – tanecznych, spotkań łowiczan z pisarzami i aktorami, konferencji i zjazdów oraz zabaw.

W ramach Powiatowego, a po 1975 r. MIEJSKIEGO DOMU KULTURY działało wiele sekcji i klubów zainteresowań, zespołów ludowych, muzycznych, teatralnych i kabaretowych. W MDK organizowane były koncerty muzyki poważnej i rozrywkowej, spektakle teatralne, konkursy recytatorskie i muzyczne, odbywały się tu również miejskie akademie rocznicowe. Do szczególnie znaczących wydarzeń w dziejach placówki należała sesja naukowa pt. „Łowicz w dziejach kultury polskiej”, zorganizowana w październiku 1986 r. przez Stację Naukową Mazowieckiego Ośrodka Badań Naukowych w Łowiczu z okazji 850-lecia pierwszej historycznej wzmianki o mieście. Podczas dwóch dni obrad naukowcy z całej Polski wygłosili 21 referatów poświęconych miejscu i roli Łowicza w dziejach naszego kraju. W trzy lata później, z okazji 35. rocznicy powstania MDK, zorganizowana została uroczysta akademia i koncert „Wesołego Autobusu”. Impreza była jednocześnie okazją do uczczenia 35. lat pracy artystycznej, zasłużonego dla upowszechniania folkloru łowickiego, Władysława Wojdy.

Po zmianach ustrojowych w początkach lat 90-tych kamienica przy ul. Podrzecznej stała się siedzibą ŁOWICKIEGO OŚRODKA KULTURY. Inauguracja jego działalności nastąpiła formalnie w marcu 1991 r. Decyzją władz samorządowych ŁOK przejął na siebie zadania organizowania życia kulturalnego w mieście, propagowania różnych form edukacji kulturalnej i prowadzenie działalności upowszechniającej sztukę. W sali widowiskowej odbywały się występy zespołów amatorskich i zawodowych, przedstawienia teatralne, konkursy recytatorskie, zabawy choinkowe i sylwestrowe. ŁOK był organizatorem bądź współorganizatorem cenionych wśród łowiczan imprez artystycznych, jak np. „Łowickie Dni Muzyki”, „Biennale Folkloru”, koncertów cyklicznych „Burmistrz miasta Łowicza zaprasza” oraz organowych w Kolegiacie łowickiej. Działalność kulturalną w pomieszczeniach przy ul. Podrzecznej przerwały władze samorządowe II kadencji, które jako nową siedzibę ŁOK wskazały w 1995 r. dawny Dom Ludowy przy ul. Pijarskiej 1, mieszczący kino „Bzura”. Przez 6 lat budynek pozostawał niewykorzystany, ulegając stopniowej degradacji. Dopiero w 2001 r. radni Łowicza podjęli decyzję o jego generalnym remoncie. Trwał on przeszło 10 miesięcy. Otwarcie odrestaurowanej siedziby ŁOK przy ul. Podrzecznej 20 nastąpiło 29 sierpnia 2002 r. i połączone zostało z sesją Rady Miejskiej w Łowiczu w sali widowiskowej. Zapoczątkowało ono nowy okres w przeszło 120. letnich dziejach dawnego domu Reinicków. W listopadzie 2006 r. reaktywowano w tym miejscu kino „Fenix”, obecnie studyjne, dwusalowe – należące do Europa Cinemas. Rok 2024 to symboliczna rocznica 70 lecia samorządowych instytucji kultury w tym historycznym miejscu.

Na podstawie tekstu historyka Marka Wojtylaka
Projekt graficzny/logo Jacek Rutkowski