25.OCH! FILM FESTIWAL – PROGRAM 9-24.02

25.OCH! FILM FESTIWAL – PROGRAM 9-24.02

25.OCH! FILM FESTIWAL
KINO FENIX 9-24.02/2024
bilety i karnety od piątku 19.01.2024, www.lok.systembiletowy.pl

PROGRAM

9 pt MATYLDA/ŁUKASIEWICZ – koncert otwarcia 19.00

10 sb THE OLD OAK 18.00 film otwarcia / sekcja główna / pokaz przedpremierowy

11 nd 20.000 GATUNKÓW PSZCZÓŁ 18.00 sekcja główna

12 pn BIEDNE ISTOTY 18.00 sekcja Wizjonerzy kina

13 wt PIEŚNI WIELORYBÓW 17.00 sekcja dokument, OPONENT 19.00 sekcja główna

14 śr PRISCILLA 19.00 sekcja główna / pokaz premierowy

15 cz OPADAJĄCE LIŚCIE 17.00 sekcja Wizjonerzy kina/ pokaz premierowy, KIEDY STOPI SIĘ LÓD 19.00 sekcja główna

16 pt ŚWIAT PO PRACY 17.00 sekcja dokument, YOUNG POWER NEW EDITION 19.00 – koncert jubileuszowy 25.lecia OCH!

17 sb BĘKART 18.00 sekcja główna / pokaz przedpremierowy

18 nd ANATOMIA UPADKU 18.00 sekcja główna / pokaz przedpremierowy

19 pn PIEŚNI ZIEMI 17.00 sekcja dokument, BIAŁA ODWAGA 19.00 pokaz specjalny

20 wt SIOSTRZEŃSTWO ŚWIĘTEJ SAUNY 17.00 sekcja dokument, LEPSZE JUTRO 19.00 sekcja główna / pokaz przedpremierowy

21 śr LA CHIMERA 17.00 sekcja Wizjonerzy kina

22 cz PIANOFORTE 17.00 sekcja dokument / pokaz premierowy, SPIĘTY 19.00 – koncert

23 pt MONIKA BORZYM 19.00 – koncert zamknięcia

24 sb SKĄD DOKĄD 16.30 sekcja dokument, STREFA INTERESÓW 18.00 film zamknięcia/ sekcja główna / pokaz przedpremierowy

FOLDER PDF

MATYLDA/ŁUKASIEWICZ koncert (9.02)
Nowy zespół na polskiej scenie pop, założony przez popularną aktorkę i wokalistkę, Matyldę Damięcka, oraz gitarzystę i producenta, Radka Łukasiewicza. W przebojowych piosenkach artyści poruszają ważne kwestie międzyludzkie i tematy społeczne. Grupa zagrała już kilkadziesiąt koncertów w całym kraju, wystąpiła na Męskim Graniu, a także została zaproszona na Galę Nagrody Literackiej Nike 2023. Ogromna zasługa w tym Matyldy Damięckiej, która w oryginalny sposób pisze o relacjach damsko-męskich, o roli kobiet w społeczeństwie, a także szerzej o troskach i bolączkach Polaków. Z kolei Radek Łukasiewicz, dzięki doświadczeniu na scenie niezależnej i popowej, nadał jej piosenkom dojrzałego brzmienia i skomponował chwytliwe melodie. Jeszcze przed ukazaniem się albumu, singlami „Matka”, „Mężczyźni” i „Nudny rok” duet podbił playlistę Radia 357 i zgromadził kilkadziesiąt tysięcy wyświetleń w serwisie Youtube. W Łowiczu Matylda/Łukasiewicz zaprezentują zarówno znane przeboje, jak i zupełnie premierowo nowe utwory.

THE OLD OAK (sekcja główna) – pokaz przedpremierowy
113 min. obyczajowy, Wielka Brytania, Francja, Belgia 2023
reżyseria: Ken Loach
scenariusz: Paul Laverty
zdjęcia: Robbie Ryan
obsada: Dave Turner, Ebla Mari, Claire Rodgerson, Trevor Fox, Chris McGlade, Chrissie Robinson
„The Old Oak” zamyka trylogię filmów Kena Loacha, rozgrywających się w północno-wschodniej Anglii. Tym razem akcja dzieje się w podupadającym, byłym górniczym miasteczku. Głównym bohaterem jest TJ, właściciel pubu, który pozostaje jedynym miejscem publicznym skupiającym lokalną społeczność. Samotny mężczyzna, którego najbliższym przyjacielem jest pies, ubolewa z powodu nastroju panującego w mieście – mieszkańcy obarczają bowiem winą za swoją sytuację emigrantów. Czy istnieje jakiś sposób na pojednanie byłych górników z syryjskimi emigrantami?

20.000 GATUNKÓW PSZCZÓŁ (sekcja główna)
125 min. obyczajowy, Hiszpania 2023
scenariusz i reżyseria: Estibaliz Urresola Solaguren
zdjęcia: Gina Ferrer
obsada: Sofía Otero, Patricia López Arnaiz, Ane Gabarain
Najlepszy hiszpański film roku a także zdobywca Srebrnego Niedźwiedzia za najlepszą rolę aktorską na MFF w Berlinie. Dziesięcioletnia (!) Sofia Otero jest najmłodszą w historii Berlinale laureatką tej nagrody. W „20 000 gatunków pszczół” wciela się w postać, która pewnego upalnego lata, pośród brzęczących uli, basenowego gwaru i rodzinnych kłótni, zacznie gorączkowo szukać swojego miejsca w roju. Dziecko, które zakwestionuje zastane normy, zasady i tradycje, sprawi, że na jaw wyjdą długo skrywane tajemnice, a kobiety z rodziny przyjrzą się własnym wyborom i stłumionym pragnieniom. Dziecięcy bunt przypomni im, że prawdę o sobie można manifestować na wiele sposobów.

BIEDNE ISTOTY (sekcja Wizjonerzy kina)
141 min. sci-fi, USA, Irlandia, Wlk.Brytania 2023
scenariusz: Tony McNamara
reżyseria: Yorgos Lanthimos
obsada: Emma Stone, Willem Dafoe, Mark Ruffalo
„Biedne istoty” w reżyserii Giorgosa Lanthimosa to niesamowita opowieść o ewolucji Belli Baxter (Emma Stone), młodej kobiety, która zostaje przywrócona do życia przez genialnego i niekonwencjonalnego naukowca, doktora Godwina Baxtera (Willem Dafoe). Pod jego opieką Bella chętnie uczy się wszystkiego od nowa, ale chce też doświadczyć pełni życia. W poszukiwaniu nowych doznań wyrusza w burzliwą i pełną przygód podróż przez kontynenty w towarzystwie sprytnego i rozpustnego prawnika, Duncana Wedderburna (Mark Ruffalo). Wolna od uprzedzeń swoich czasów, Bella z determinacją dąży do celu, jakim jest walka o równość i niezależność.

PIEŚNI WIELORYBÓW (sekcja dokument)
81 min. dokumentalny, Francja 2023
scenariusz i reżyseria: Jean-Albert Lièvre
zdjęcia: Richard Sidey, Santiago Cabral
Wieloryby żyją na Ziemi od 40 milionów lat i są potężniejsze niż największe dinozaury. Pieśni wielorybów zabierają nas w podróż po Afryce, Azji, Oceanii, Arktyce i Antarktydzie, pokazując w spektakularny wizualnie sposób potęgę oceanu. Posłuchajmy wyjątkowego śpiewu niezwykłych istot, dzięki któremu komunikują się ze sobą na odległość tysięcy kilometrów. Wyruszmy z najlepszymi fotografami przyrody na świecie w coroczną wędrówkę podwodnych olbrzymów, pokazującą ich niezwykłe zdolności i bogate życie społeczne. Wieloryby w tym filmie opowiadają nam swoją historię i mamy wrażenie przebywania w skórze jednego z nich. To one są prawdziwymi strażnikami naszej planety i zapewniają jej równowagę. Oprócz zapierających dech w piersiach ujęć, posłuchamy także oryginalnej ścieżki dźwiękowej, w której wykorzystano muzykę między innymi Leonarda Cohena, Jóhanna Gunnara Jóhannssona, Sigur Rós czy Kronos Quartet.

OPONENT (sekcja główna)
119 min. obyczajowy, Szwecja, Norwegia 2023
scenariusz i reżyseria: Milad Alami
zdjęcia: Sebastian Winterø
obsada: Payman Maadi, Amirali Abanzad, Ahmed Abdullahi, Robin Ahlqvist
Główny bohater Iman ucieka wraz z rodziną z Iranu i zamieszkuje w ośrodku dla imigrantów na północy Szwecji. W swoim kraju był zapaśnikiem, postanawia więc wstąpić do lokalnego klubu zapaśniczego, licząc, że zwiększy tym samym szanse na stały pobyt w Szwecji. Łamie jednak w ten sposób obietnicę złożoną wcześniej żonie: obiecał jej nigdy już nie uprawiać wrestlingu. Kryje się za tym tajemnica, przez którą jego rodzina musiała opuścić Iran. Choć codzienne problemy związane ze statusem społecznym wciąż stanowią główne zmartwienie Imana, do głosu dochodzi też walka z własną tożsamością.

PRISCILLA (sekcja główna) – pokaz premierowy
113 min. biograficzny, USA 2023
scenariusz i reżyseria: Sofia Coppola
zdjęcia: Philippe Le Sourd
obsada: Cailee Spaeny, Jacob Elordi, Dagmara Domińczyk
Kiedy młodziutka Priscilla Beaulieu spotyka Elvisa Presleya, on jest już gwiazdą rock-and-rolla. W ich niewielu wspólnych chwilach staje się dla niej kimś zupełnie nieoczekiwanym: pierwszą wielką miłością, sprzymierzeńcem w samotności i wrażliwym najlepszym przyjacielem. Jednak z czasem jej życie przypudrowane i przykryte toną różu i brokatu zmienia się w złotą klatkę. Oczami Priscilli Sofia Coppola opowiada o nieznanym obliczu najsłynniejszej love story – długich zalotach i burzliwym małżeństwie Elvisa i Priscilli, począwszy od okresu, kiedy Elvis stacjonował w Niemczech, aż po czas, kiedy zamieszkali w wymarzonej rezydencji Graceland. To głęboko prawdziwa, zachwycająco czuła i subtelna historia młodej, zagubionej i naiwnej dziewczyny bez pamięci zakochanej w gwieździe rocka.

OPADAJĄCE LIŚCIE (sekcja Wizjonerzy kina) – pokaz premierowy
81 min. komedia, Finlandia, Niemcy 2023
scenariusz i reżyseria: Aki Kaurismäki
zdjęcia: Timo Salminen
obsada: Alma Pöysti, Jussi Vatanen, Janne Hyytiäinen, Nuppu Koivu, Alina Tomnikov, Sakari Kuosmanen
Krótki film o miłości, słodko-gorzki jak uwielbiana przez Finów lukrecja. Dwoje samotnych ludzi spotyka się, gubi, walczy z nałogiem, stara się przetrwać. W tle słychać smutne piosenki i dramatyczne wiadomości z Ukrainy, a świat nie zwraca na bohaterów najmniejszej uwagi – może poza równie samotnym psem i kultowym już reżyserem Akim Kaurismäkim, który wciąż jeszcze wydaje się wierzyć w piękno, w kino oraz w to, że ludzie mogą się nawzajem ocalić. Jego melancholijna komedia romantyczna, w której karaoke zastępuje słowa, okazała się jednym z największych odkryć ostatniego festiwalu w Cannes.

KIEDY STOPI SIĘ LÓD (sekcja główna)
111 min. obyczajowy, Belgia, Holandia 2023
scenariusz i reżyseria: Veerle Baetens
zdjęcia: Frederic Van Zandycke
obsada: Charlotte De Bruyne, Rosa Marchant, Amber Metdepenningen, Matthijs Meertens
Nagrodzony na Sundance Film Festival „Kiedy stopi się lód” to intensywna opowieść o mrokach dojrzewania, dziecięcej bezwzględności i konieczności zmierzenia się z traumą z przeszłości. Film powstał na podstawie bestsellerowej powieści „Lize Spit”, wydanej w 2018 roku także w Polsce, pod tytułem „Szpadel”. Eva jest nieśmiałą dziewczyną, pracującą na co dzień jako asystentka fotografa. Większość wolnego czasu spędza w mieszkaniu, które dzieli z młodszą siostrą Tess. Równowaga jej bezpiecznego i ustabilizowanego życia zachwiana zostaje przez dwa wydarzenia. Pierwszym z nich jest niespodziewana decyzja siostry o wyprowadzce. Drugim – facebookowe zaproszenie, które staje się pretekstem do tego, by Eva odwiedziła miejsce swojego dzieciństwa. Ten czas wydawał się dla bohaterki beztroski. Całe dnie spędzała z dwójką przyjaciół – Timem i Laurensem. Ich wzajemne relacje zostały wystawione na próbę, z chwilą gdy pomysły chłopców stawały się coraz bardziej zuchwałe. Eva, która nie mogła znaleźć zrozumienia w domu rodzinnym, bojąc się, że może zostać wykluczona z grupy, zaczęła być częścią ich niebezpiecznej gry…

ŚWIAT PO PRACY (sekcja dokument)
81 min. dokumentalny, Szwecja, Norwegia, Dania, Włochy 2023
scenariusz i reżyseria: Erik Gandini
zdjęcia: Fredrik Wenzel
Czy jesteśmy gotowi na świat bez pracy? A może nie wyobrażamy sobie bez niej życia? Mistrz kina dokumentalnego Erik Gandini poczuciem humoru bierze na warsztat przewidywania naukowców, że za kilka dekad w większości zadań zastąpią nas maszyny. Rusza w podróż po świecie, żeby lepiej zrozumieć znaczenie pracy w naszym życiu. W Kuwejcie odkrywa, że każdy ma do niej prawo, więc w niektórych miejscach na jednym stanowisku zatrudnionych jest 20 osób, które nie mają nic do roboty. W Korei Południowej 14-godzinny dzień pracy to norma i oznaka szacunku. Z kolei w Stanach Zjednoczonych co roku pracownicy rezygnują z ponad 500 milionów godzin urlopu z obawy o utratę pracy.

YOUNG POWER NEW EDITION koncert (16.02)
Czy historia może się powtarzać?… Może! Jazz-rockowy projekt, objawienie połowy lat 80., po 30 latach w nowej odsłonie spektakularnie powrócił na scenę w lutym 2022 roku. Twórca, lider, flecista, aranżer i dyrygent Krzysztof Popek, oprócz starej gwardii (saksofoniści Włodzimierz Kiniorski i Aleksander Korecki, trębacz Antoni „Ziut” Gralak, puzonista Bronisław Duży, wokalista Jorgos Skolias), do zespołu zaprosił czołówkę nowej generacji polskiego jazzu, m.in. trębacza Cypriana Baszyńskiego, perkusistę Pawła Dobrowolskiego. 15-osobowy big-band wykonuje zarówno nowe kompozycje, jak i stare utwory w nowych aranżacjach, w których słychać jazz-rock, blues, funky, soul, R&B, afro, reggae, free i rock and roll. Ich koncerty to połączenie wybitnego warsztatu z wielką charyzmą i energią płynącą ze sceny, którą zarażają każdą publiczność. Porywające widowisko! Young Power is forever!
Krzysztof Popek – flet
Jorgos Skolias – wokal
Włodzimierz „Kinior” Kiniorski – saksofon tenorowy
Aleksander Korecki – saksofon altowy
Antoni „Ziut” Gralak – trąbka
Bronisław Duży – puzon
Grzegorz Kapołka – gitara
Marcin Pospieszalski – gitara basowa
Adam Lemańczyk – instrumenty klawiszowe
Przemysław Florczak – saksofon tenorowy
Dawid Główczyński – saksofon altowy
Jerzy Małek – trąbka
Cyprian Baszyński – trąbka
Tomas Celis Sanchez – instrumenty perkusyjne
Paweł Dobrowolski– instrumenty perkusyjne

BĘKART (sekcja główna) – pokaz przedpremierowy
127 min. dramat historyczny, Szwecja, Norwegia, Włochy 2023
scenariusz i reżyseria: Nikolaj Arcel
zdjęcia: Rasmus Videbæk
obsada: Mads Mikkelsen, Gustav Lindh, Amanda Collin
Jest 1755 rok. Ludvig Kahlen (Mad Mikkelsen) właśnie zakończył swoją wojskową służbę i chce udać się na zasłużony odpoczynek. W jego marzeniach pojawia się ziemia na odległych wrzosowiskach, na której chce zbudować osadę i posadzić ziemniaki. Syn gospodyni i możnego pana, przez wszystkich uznawany za bękarta, swoje tytuły zawdzięcza koneksjom, ale też ciężkiej pracy. W ten sposób też chce wkupić się w łaski króla i zasłużyć na arystokratyczny tytuł. Nie spodziewa się jednak, że oprócz nieprzyjaznego klimatu, czeka go starcie z bezlitosnym Frederikiem de Schinkelem, który rości sobie prawa do tej niezamieszkałej ziemi. Rozpocznie się niepisana wojna między nimi, a przymrozki i wielkie burze okażą się tylko drobną przeszkodą w porównaniu do wymyślnych działań hrabiego.

ANATOMIA UPADKU (sekcja główna) – pokaz przedpremierowy
150 min., Francja 2023
reżyseria: Justine Triet
scenariusz: Justine Triet, Arthur Harari
zdjęcia: Simon Beaufils
obsada: Sandra Hüller, Swann Arlaud, Antoine Reinartz
„Anatomia upadku” to absolutne wydarzenie – jeden z najgłośniejszych filmów roku, zdobywca kilkudziesięciu nagród i wyróżnień, nominowany do 4 Złotych Globów, w tym dla Najlepszego Filmu i nagrodzony Złotą Palmą w Cannes. To mistrzowski thriller, w którym poszukiwanie odpowiedzi na pytanie „czy zabiła?” ogląda się jak pełną napięcia intrygę rodem z „Zaginionej dziewczyny” Davida Finchera. To coś więcej niż śledztwo w sprawie morderstwa: to niepokojąca podróż w sam środek burzliwej relacji w pozornie szczęśliwym małżeństwie.
Życie szczęśliwej rodziny we francuskich Alpach zostaje przerwane, gdy Samuel ginie w wyniku upadku. Skoczył sam, poślizgnął się czy może z balkonu wypchnęła go Sandra, żona i matka? Śledczym brakuje dowodów, w sprawie brakuje świadków. Na oczach opinii publicznej Sandra będzie musiała spowiadać się z najdrobniejszych i najintymniejszych szczegółów swojego małżeństwa, które mogą zaważyć o wyroku.

PIEŚNI ZIEMI (sekcja dokument) – pokaz premierowy
90 min. dokumentalny, Norwegia 2023
scenariusz i reżyseria: Margreth Olin
zdjęcia: Lars Erlend Tubaas Øymo
Zapierający dech wizualno-dźwiękowy poemat w którym reżyserka Margreth Olin, przez cztery pory roku, towarzyszy ojcu w wędrówkach przez dzikie, górskie rejony zachodniej Norwegii, by podążając z kamerą śladami przodków, odpowiedzieć sobie na pytanie: skąd jestem? Dziewicza w tym rejonie natura pulsuje nieustającym cyklem narodzin i śmierci. Film, poprzez oszałamiające obrazy i wibrujące dźwięki, odsłania przed nami świat intymny i zarazem bardzo uniwersalny.

BIAŁA ODWAGA (sekcja główna) – pokaz specjalny
dramat wojenny, Polska 2023
scenariusz i reżyseria: Marcin Koszałka
zdjęcia: Marcin Koszałka, Marcin Polar (górskie)
obsada: Filip Pławiak, Jakub Gierszał, Sandra Drzymalska, Julian Świeżewski, Adam Woronowicz, Andrzej Konopka
Koniec lat 30. na Podhalu. Utalentowany taternik, potomek znakomitego góralskiego rodu Jędrek Zawrat lubi życie na krawędzi. Gdy się wspina, wybiera najtrudniejsze drogi, gdy kocha, gotów jest poświęcić wszystko. Jego wybranką jest piękna Bronka. Jednak na skutek rodzinnej decyzji, ręka dziewczyny zostaje oddana starszemu z braci Zawratów, statecznemu i poważnemu Maćkowi. Dumny Jędrek porzuca rodzinne strony, by szukać zapomnienia wśród krakowskiej bohemy. Na swojej drodze spotyka niemieckiego naukowca i alpinistę Wolframa, który głosi teorię, w myśl której Górale pochodzą od starogermańskiego plemienia pragotów. Gdy wybucha wojna, Niemcy oferują mieszkańcom Podhala współpracę.

SIOSTRZEŃSTWO ŚWIĘTEJ SAUNY (sekcja dokument)
89 min. dokumentalny, Estonia, Francja, Islandia 2023
scenariusz i reżyseria: Anna Hints
zdjęcia: Ants Tammik
W bujnym, zielonym lesie w południowej Estonii grupa kobiet zbiera się w tradycyjnej saunie, żeby wspólnie dzielić najgłębsze sekrety, przemyślenia i czerpać z siły swojej wspólnoty. Otoczone dymem i żarem obnażają nie tylko ciała, ale i emocje. Wypędzają z siebie lęki i wstyd, żeby odzyskać siłę i energię do życia. Film portretuje ten intymny rytuał, który odbywa się w ciasnej i ciemnej przestrzeni nasyconej oddechem i parą. Gorąc i pot są tu namacalne równie mocno, jak cielesność. Obserwujemy ciała i twarze skąpane w mroku w procesie wspólnotowego oczyszczania. Dowiadujemy się, czego doświadczyły w swoim życiu. Oryginalna ścieżka dźwiękowa jest wynikiem twórczej współpracy islandzkiego kompozytora Eðvarð Egilssona i eksperymentalnego folkowego trio EETER

LEPSZE JUTRO (sekcja główna) – pokaz przedpremierowy
95 min. komedia, Włochy,Francja 2023
scenariusz i reżyseria: Nanni Moretti
zdjęcia: Michele D’Attanasio
obsada: Jerzy Stuhr, Mathieu Amalric, Nanni Moretti
Pogubiony życiowo reżyser Giovanni próbuje ukończyć swój najambitniejszy projekt od lat – cyrkowy film historyczny. Na drodze napotyka się jednak na wciąż nowe przeszkody – oszukującego producenta, córkę związaną z dużo starszym mężczyzną, kłótnie i romanse wśród aktorów, czy oczekiwania Netflixa. Spodziewajcie się licznych wybuchów śmiechu, a także chwil na zadumę. Prosto z konkursu głównego festiwalu w Cannes, gdzie zachwycili publikę na nasze ekrany tanecznym krokiem wejdą: Nanni Moretti (Habemus Papam – mamy papieża, Pokój syna), Jerzy Stuhr, Mathieu Amalric (Motyl i skafander), Silvio Orlando (Młody papież), Margherita Buy (Pierwszy dzień mojego życia).

LA CHIMERA (sekcja Wizjonerzy kina)
130 min. dramat, Włochy, Francja, Szwajcaria 2023
scenariusz i reżyseria: Alice Rohrwacher
zdjęcia: Hélène Louvart
obsada: Josh O’Connor, Carol Duarte, Vincenzo Nemolato, Isabella Rossellini
Pełna romantyzmu filmowa baśń o poszukiwaniu spełnienia. Każdy ponoć ma swoją Chimerę. Coś, o czym marzy, ale nie może tego zdobyć. Dla grupy drobnych złodziejaszków rabujących okoliczne groby i handlujących archeologicznymi znaleziskami to chęć szybkiego wzbogacenia się. Oznaczałaby ona wybawienie od dalszej pracy. Arthurowi (Josh O’Connor) z kolei przypomina Beniaminę. Kobietę, którą kochał i stracił. Mężczyzna łatwo się jednak nie poddaje i postanawia rzucić wyzwanie niemożliwemu. Nawet jeżeli oznaczałoby to błąkanie się po mitycznych zaświatach. W poszukiwaniu legendarnych zakopanych drzwi, pozwalających przekroczyć mu próg innej rzeczywistości, Arthur łączy siły z rabusiami. Oferuje im swój talent do wskazywania miejsc, gdzie znajdują się starożytne skarby, w zamian za to, że będą dla niego przekopywać okolicę. Tak rozpoczyna się niezwykła, pełna magii podróż w nieznane.

PIANOFORTE (sekcja dokument) – pokaz premierowy
89 min. dokumentalny, Polska 2023
scenariusz i reżyseria: Jakub Piątek
zdjęcia: Filip Drożdż
W trakcie eliminacji jest ich 160, a do finału trafia zaledwie 12 osób. Konkurs Chopinowski jest najstarszym tej rangi wydarzeniem na świecie. Odbywa się co 5 lat w Warszawie i wzięli w nim udział największej sławy pianiści, tacy jak: Dymitr Szostakowicz, Maurizio Pollini, Martha Argerich, Rafał Blechacz, Seong-Jin Cho, Dang Thai Sona i Krystian Zimerman. To ogromne emocje, zarówno na estradzie, jak i na widowni oraz wielka szansa, która zdarza się raz w życiu. Bohaterami filmu jest kilku młodych uczestników konkursu z różnych stron świata, których życie od dzieciństwa było podporządkowane grze na fortepianie. Niczym sportowcy na olimpiadzie biorą udział w najbardziej prestiżowym pianistycznym wydarzeniu, które jest ważnym momentem i może zmienić ich życie na zawsze. Obserwujemy ich w trakcie przygotowań i prywatnie. Narracja podporządkowana jest regułom konkursu i podzielona jest na trzy etapy oraz finał. Wszyscy dzielą podobne marzenie i zostaną bezlitośnie zweryfikowani przez konkursowy mechanizm – okaże się, że ilość miejsc na podium jest ograniczona, więc część z nich odpadnie, a tylko nieliczni trafią do finału.

SPIĘTY koncert (22.02)
Koncert odbędzie się w ramach trasy koncertowej promującej „Heartcore”, trzeci solowy album Huberta ”Spiętego” Dobaczewskiego, gitarzysty, wokalisty i autora tekstów znanego z wieloletnich występów z zespołem LAO CHE. Po płytach „Antyszanty” i „Black Mental” Spięty po raz kolejny wyznaczył sobie nowy muzyczny i tekstowy kierunek, który może zaskoczyć swoją intymnością. Premiera nowej płyty miała miejsce 20 października 2023 r. Artysta koncertuje z zespołem, w skład którego wchodzą uznani muzycy sceny niezależnej: Bartek Kapsa – perkusja, sampler, Mikołaj Zieliński – bas, klawisze, Patryk Kraśniewski – klawisze.

MONIKA BORZYM koncert (23.02)
Polska wokalistka jazzowa. Ma na koncie współpracę z tuzami polskiego i światowego jazzu (m.in. Gil Goldstein, Matt Pierson, Aaron Parks, John Scofield, Randy Brecker, Chris Potter, Larry Campbell, Tony Scherr, Robert Kubiszyn, Paweł Dobrowolski, Krzysztof Herdzin i inni). Wydała 6 płyt. W 2011 roku album „Girl Talk” (platynowa płyta). W 2013 „My Place” ( platynowa płyta), 2016 „Back to The Garden” (złota płyta). W 2017 „Jestem Przestrzeń” – przy współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego. W 2018 ukazał się album „Radiohedonistycznie” z przebojami zespołu Radiohead w aranżacjach Nikoli Kołodziejczyk. W 2019 roku ukazała się płyta pod tytułem „Monika Borzym śpiewa Stare Piosenki” (złota płyta, w duecie ze znakomitym pianistą Krzysztofem Dysem), na której znalazły się największe przeboje polskiego swingu lat 30.tych XX stulecia. Koncert w Łowiczu promować będzie najnowszy projekt Moniki pt. „Kołysanki Dla Dorosłych” (premiera 14 lutego 2023).

SKĄD DOKĄD (sekcja dokument)
85 min. dokumentalny, Polska, Francja, Ukraina 2023
scenariusz i reżyseria: Maciej Hamela
zdjęcia: Piotr Grawender
Początek inwazji Rosji na Ukrainę. Ludzie zawieszeni w czasie i przestrzeni, w obliczu niepewnego tu i teraz, decydują się na porzucenie tego, co mają najcenniejsze i wsiadają bez zastanowienia do zakurzonego vana na obcych rejestracjach. Samochód przemierza tysiące kilometrów, pełniąc rozmaite funkcje: poczekalni, szpitala, schronu, a przede wszystkim przestrzeni do zwierzeń i wyznań, którymi w sposób naturalny zaczynają dzielić się współtowarzysze podróży z przypadku. „Skąd dokąd” to portret zbiorowy złożony z doświadczeń ludzi, którzy mają jeden cel: znaleźć bezpieczne schronienie. W vanie, ich tymczasowym azylu, zniesione są różnice płci, wieku, koloru skóry, sprawności fizycznej, pochodzenia, tożsamości, poglądów czy wiary. W języku ukraińskim „skąd” (звідки / zvidky) i „dokąd” (куди / kudy), to też rutynowe pytania zadawane podczas próby przebicia się przez liczne punkty kontrolne, rozmieszczone na terenie Ukrainy.

STREFA INTERESÓW (sekcja główna) – pokaz przedpremierowy
106 min. dramat, Wielka Brytania, Polska, USA 2023
scenariusz i reżyseria: Jonathan Glazer
zdjęcia: Łukasz Żal
obsada: Christian Friedel, Sandra Hüller, Freya Kreutzkam, Ralph Herforth
Nowy film Brytyjczyka Jonathana Glazera. Po premierze na ostatnim festiwalu w Cannes krytycy i jurorzy nie kryli swoich pełnych uznania opinii. Media okrzyknęły „Strefę interesów” mrożącym krew w żyłach, głębokim, medytacyjnym i wciągającym filmem (Variety), który będzie prześladować widzów jeszcze długo po seansie (Deadline), przerażającym i niezwykle potrzebnym we współczesnych czasach (Vanity Fair), zatrważającym spojrzeniem na banalność zła (Indiewire). Po odebraniu przez Jonathana Glazera Grand Prix z rąk Quentina Tarantino długo nie milkły owacje.
Wstrząsający obraz prywatnego życia Rudolfa Hössa i jego rodziny, którzy mieszkali zaledwie kilka metrów od miejsca masowej kaźni ponad miliona ludzkich istnień. W filmie nie zobaczymy krwi i brutalnej przemocy wobec osadzonych w obozie Auschwitz. Nie zobaczymy ciał i transportów do komór gazowych, masowych egzekucji, tortur ponad miliona