DKF BEZ NAZWY // NOWE KINO POLSKIE 14-16.04.2023

DKF BEZ NAZWY // NOWE KINO POLSKIE 14-16.04.2023

Serdecznie zapraszamy na kwietniowy przegląd filmowy DKF Bez Nazwy. Przed nami cztery filmy, w tym aż trzy polskie i to jest klucz naszego wiosennego przeglądu – nowe kino polskie i  jedna powtórka na życzenie naszych kinomaniaków. 

W piątek 14 kwietnia rozpoczniemy o godz. 19:00 powtórką filmu, który gościł już na ekranie Kina FENIX, a który później okazał się największym wygranym tegorocznej edycji Oscarów, w tym najważniejszej kategorii na „Najlepszy film” – WSZYSTKO WSZĘDZIE NARAZ (USA 2021, 140 min.) reż. i scen. Dan Kwan i Daniel Scheinert | obsada: Michelle Yeoh, Ke Huy Quan, Jamie Lee Curtis, Stephanie Hsu, godz. 19:00.
Przed nami szalone połączenie kina akcji, komedii i science-fiction o niewiarygodnej bohaterce. Nominowany przez Amerykańską Akademię Filmową w 11 kategoriach film, zdobył aż 7 Oscarów! Tym samym stał się największym triumfatorem gali, która odbyła się 12 marca 2023 roku. Obraz zrealizowały dwa duety wizjonerskich twórców filmowych: reżyserki – Daniela Kwana i Daniela Scheinerta oraz producencki – Anthony’ego i Joe Russo (Avengers: Endgame). Bohaterką filmu jest Evelyn Wang (Michelle Yeoh), borykająca się z trudami codzienności mama w średnim wieku, natrafia na klucz do „multiwersum”: sieci przecinających się ze sobą światów, gdzie może zbadać wszystkie drogi życiowe, którymi nie poszła: począwszy od gwiazdy filmowej do uznanego szefa kuchni Teppanyaki. Kiedy pojawiają się mroczne siły, Evelyn będzie musiała wykorzystać wszystko co ma i wszystko czym kiedyś mogła być, aby ocalić to, co jest dla niej najważniejsze: jej rodzinę. Zapraszamy na pokaz!
Nagrody:
Oscar 2023
– Najlepszy film – Daniel Kwan i Daniel Scheinert oraz Jonathan Wang
– Najlepsza reżyseria – Dan Kwan i Daniel Scheinert
– Najlepsza aktorka w roli głównej – Michelle Yeoh
– Najlepsza aktorka w roli drugoplanowej – Jamie Lee Curtis
– Najlepszy aktor w roli drugoplanowej – Ke Huy Quan
– Najlepszy scenariusz oryginalny – Dan Kwan i Daniel Scheinert
– Najlepszy montaż – Paul Rogers

W sobotę 15 kwietnia dwa przepiękne polskie obrazy filmowe:
Godz. 17:30 PRAWDZIWE ŻYCIE ANIOŁÓW (Polska 2022, 76 min.), reż. Artur „Baron” Więcek obsada: Krzysztof Globisz, Kinga Preis, Jerzy Trela, Anna Dymna
„Prawdziwe życie aniołów” to film fabularny inspirowany życiem Krzysztofa Globisza, jednego z najwybitniejszych polskich aktorów, który w 2014 roku przeszedł rozległy udar. Dziś wraca do zdrowia, przed kamerę i do teatru. Jego osobisty udział w filmie jest wydarzeniem niezwykłym i wyjątkowym – prawdopodobnie po raz pierwszy w historii kina aktor po udarze, cierpiący na afazję i paraliż, wciela się w główną rolę. W filmie wystąpili także m.in. Kinga Preis oraz Jerzy Trela, a gościnnie na ekranie pojawiła się Anna Dymna.
„Krzysztof jest wciąż tym samym, absolutnie świadomym i rozumiejącym cały proces twórczy aktorem, będącym w stanie stworzyć bardzo ciekawą i oryginalną kreację samego siebie. A jego historia, poprzez swoją autentyczność, wiarygodność i swój pokrzepiający charakter, dla wielu ludzi, nie tylko tych na zakręcie, może stać się źródłem siły i znakiem nadziei. I dlatego warto ją opowiedzieć” – mówi reżyser filmu Artur “Baron” Więcek, który już kilkakrotnie spotkał się z Krzysztofem Globiszem na planie, m.in. za sprawą takich filmów jak „Anioł w Krakowie” czy „Zakochany anioł”.
Godz. 19:00 TATA (Polska / Ukraina 2022, 111 min.) reż. Anna Maliszewska obsada: Eryk Lubos, Polina Grobova, Klaudia Kurak.
Michał jest kierowcą TIRa i ojcem samotnie wychowującym córkę Miśkę. Długie godziny za kółkiem, samotność i ciągłe życie w drodze to dla niego codzienność. Najważniejsze, żeby dotrzeć z towarem na czas. Kiedy jest w trasie, jego córką opiekuje się ukraińska sąsiadka. Jej wnuczka Lena i Miśka są nierozłączne. Gdy ukraińska niania nagle umiera, Michał zabiera dziewczynki ze sobą w podróż. Przydrożne parkingi, życie w trasie, granica a wreszcie spotkanie z rodziną Lenki w Ukrainie to dla dziewczynek ważna lekcja siostrzeństwa, dorastania w zmieniającym się na ich oczach świecie peryferii Europy. Ukraina, która dla Lenki jest symbolem domu i cudownego dzieciństwa okaże się miejscem doświadczonym przez trudy życia i zmagania bohaterów. Dla Michała przymusowa podróż to czas dorastania do bycia tatą. Dzięki niej może w końcu przestanie uciekać przed swoimi demonami i odkryje, co w jego życiu jest tak naprawdę najważniejsze.

Na finał w niedzielę 16 kwietnia wyświetlimy film JEZIORO SŁONE (Polska / Szwecja 2022, 107 min.) reż. Katarzyna Rosłoniec obsada: Katarzyna Butowtt, Krzysztof Stelmaszczyk, godz. 18:00
Główna bohaterka tej historii – Helena miała w życiu tylko jednego kochanka, swojego męża. Zapewniał on jej erotyczne spełnienie, finansowe bezpieczeństwo. Mają troje dorosłych dzieci. Kiedy na jaw wychodzi, że mężczyzna ją oszukuje, a na horyzoncie pojawia się kariera w modelingu, Helena po raz pierwszy w życiu przejmuje kontrolę nad swoim życiem. Wszystko, co się dzieje, jest dla niej nowe, nieznane i ekscytujące. Chce go zdradzić? Chce się wyrwać spod jego dominacji? A może pragnie posmakować innego mężczyzny, tak jak inni chcą spróbować narkotyków? Najważniejsze dla niej jest pozostanie wierną samej sobie.