ZBIÓRKA STAREJ FOTOGRAFII – KONTYNUACJA

ZBIÓRKA STAREJ FOTOGRAFII – KONTYNUACJA

Tego się nie spodziewaliśmy. Po wydaniu albumu „Łowicka Kultura Ludowa. Pamięć fotografii” (premiera 8 grudnia 2020), wiele osób zaczęło kontaktować się z nami, informując że są w posiadaniu archiwalnych zdjęć dotyczących naszej kultury ludowej. Nie zdążyli, nie słyszeli wcześniej lub nie dowierzali, że nasz projekt będzie miał tak piękny finał. Zwielokrotnienie drukiem tych fotografii, które w większości zachowały się tylko w jednym egzemplarzu to chyba duża wartość. O tym zresztą pisaliśmy w albumie.

Podjęliśmy decyzję kontynuacji zbiórki publicznej, digitalizacji i opisywania zbiorów, którymi Państwo dysponują. Wszystkich zainteresowanych prosimy o kontakt telefoniczny – Łowicki Ośrodek Kultury 46 837 40 01 lub mailowy:

Maciej Malangiewicz maciekmalangiewicz@poczta.onet.pl
Anna Zabost aniazabost@tlen.pl
Jakub Papuga kuba@lok.art.pl

Na zdjęciu: Księżanki z gości z USA (z lewej Franciszka Gruziel), Łowicz, lata 70. XX wieku

Fragment tekstu z albumu „Łowicka Kultura Ludowa”:
… Czytelność wielu z nich niestety dobiega końca, a prywatne archiwa domowe jakże często dzielą los swych właścicieli. Tym cenniejsze są te z przechowywanych fotografii, co do których wiadomo kogo lub co przedstawiają. Brak więzi emocjonalnej, nawet w przypadku zdjęć o wysokich walorach estetycznych, ale przedstawiających osoby anonimowe, czasami powoduje ich zniszczenie. Kilkadziesiąt z przedstawionych obrazów fotograficznych musiała mieć dla ich posiadaczy dużą wartość, prawdopodobnie nie były także obojętne dla ich potomnych. Świadczą o tym ślady długotrwałego noszenia przy sobie wizerunku bliskiej osoby lub zawieszania odbitki w zasięgu wzroku, choćby za pomocą metalowej pinezki.

Ich częste „używanie”, zgubny wpływ wilgoci, światła słonecznego, różnice temperatur i dowody aktywności owadów czy gryzoni sprawiło, że tylko w nielicznych przypadkach udaje się częściowo odwrócić w procesie żmudnej rekonstrukcji komputerowej. Niechaj nie rażą widoczne zadrapania, pęknięcia czy przebarwienia, które dowodzą autentyczności i jak zmarszczki na twarzy człowieka, są znakiem dostojnego wieku i życiowego doświadczenia…