NOC MUZEÓW W KINIE FENIX 18.05

NOC MUZEÓW W KINIE FENIX 18.05

NOC MUZEÓW – Prezentacja filmów dokumentalno-fabularnych łowiczanki Agnieszki Trzos w Kinie Fenix, sobota 18 maja godz.20.30

Cykl filmów „Dzieła utracone” został zrealizowany przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie z dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w latach 2022–23. Składają się na niego 4 filmy w reżyserii Agnieszki Trzos: Gitara, Diana, Portret mężczyzny, Autoportret, 3 filmy w reżyserii Pawła Wróbla: Walka postu z karnawałem, Dirk Bouts. Dyptyk, Salzburska kolekcja zoologiczna, a także film w reżyserii Tomasza Jeziorowskiego: Lucas Cranach. Opłakiwanie Chrystusa.

W czasie pokazów organizowanych podczas Nocy Muzeów w Kinie Fenix zostaną zaprezentowane 4 filmy w reżyserii łowiczanki Agnieszki Trzos, opowiadające historie obiektów uznawanych za polskie straty wojenne, zaginionych z polskich muzeów w czasie ostatniej wojny. Rzeźba Diana dłuta Jeana-Antoine’a Houdona z kolekcji króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w Pałacu na Wodzie w Łazienkach Królewskich w Warszawie oraz obraz z Muzeum Narodowego w Warszawie – Portret młodego mężczyzny w peruce namalowany przez Krzysztofa Lubienieckiego zostały odzyskane w ostatnich latach dzięki działaniom restytucyjnym resortu kultury. Gitara – praca Picassa utracona z Muzeum Sztuki w Łodzi oraz Autoportret Jacka Malczewskiego, należą do grupy ponad 516 tysięcy dzieł sztuki poszukiwanych przez Państwo Polskie na całym świecie od zakończenia II wojny światowej.

Plan projekcji
godz. 20.30 – Diana, reż. Agnieszka Trzos, Polska, 2022, ©WFDiF | 20’04” (rzeźba Jeana A. Houdona)
Tematem filmu są dzieje rzeźby Diana dłuta Jeana A. Houdona, która znajduje się w Pałacu na Wodzie w Łazienkach Królewskich. Stanisław August przedstawia swojemu dworowi popiersie Diany – nowy nabytek do jego kolekcji dzieł sztuki. W planie współczesnym opowiedziane są dzieje odzyskania przez polskie władze zrabowanego podczas wojny popiersia, które odnalazło się w ofercie wiedeńskiego domu aukcyjnego.
godz. 20.50 – Portret mężczyzny, reż. Agnieszka Trzos, Polska, 2022, ©WFDiF | 28’14” (obraz Krzysztofa Lubienieckiego)
Historia odnalezienia przez polskie władze, przy wydatnej pomocy FBI, zarabowanego przez Niemców, obrazu pędzla Krzysztofa Lubienieckiego. Opowieść rozgrywa się w dwóch planach czasowych – współcześnie i w roku 1728, kiedy to Lubieniecki przygotowuje się do namalowania obrazu.
godz. 21.20 – Gitara, reż. Agnieszka Trzos, Polska, 2022, © WFDiF | 23’26” (kolaż Pabla Picassa)
Październik 1923. Do willi Witkacego w Zakopanem przyjeżdża tajemniczy gość, przedstawiający się jako marszand i kolekcjoner sztuki Mieczysław Sierpski. W walizce wypełnionej pracami różnych twórców ma także grafikę Pabla Picassa Gitara – pozostawia ją gospodarzowi w dowód wdzięczności za namalowanie swojego portretu. Dzięki Witkacemu i Władysławowi Strzemińskiemu praca trafia do tworzonego w Łodzi Miejskiego Muzeum Historii i Sztuki im J.K Bartoszewiczów. Ostatnie sekwencje filmu ukazują niszczenie oraz rabowanie przez Niemców w 1939 r. eksponatów Muzeum. Gitary Picassa do tej pory nie odnaleziono.
godz. 21.45 – Autoportret, reż. Agnieszka Trzos, Polska, 2022, © WFDiF | 21’47” (obraz Jacka Malczewskiego)
Autoportret Jacek Malczewski malował w czasie, gdy jego małżeństwo przechodziło kryzys. Malarz przeżywał wtedy romans z Marią Balową, którą także uwiecznił w kilku swoich obrazach. Film ukazuje malarza w tym właśnie okresie, gdy zdaje on sobie sprawę, że jest na życiowym zakręcie.

Wstęp wolny.