Pieniądze z MKiDN dla ŁOK!

Pieniądze z MKiDN dla ŁOK!

Rozstrzygnięty został nabór wniosków do programu „Kultura ludowa i tradycyjna” MKiDN. Złożono ponad 700 wniosków. Łowicki Ośrodek Kultury otrzymał 20.000 zł na zadanie „Album Łowicka Kultura Ludowa na starej fotografii (1890-1980)”.

Album ma ukazać bogate dziedzictwo kulturowe regionu łowickiego i czytelność kultury regionalnej wpisanej w tożsamość kultury narodowej (strój, sceny rodzajowe, budownictwo, obrzędy i tradycje, religijność i pielgrzymki, muzyka, taniec, postacie) . Album będzie miał premierę w drugiej połowie 2020 r. Wydawnictwo pozostanie materialnym śladem historii naszego folkloru. Ten projekt to twórcza działalność wielu partnerów na rzecz edukacji regionalnej, historycznej i obywatelskiej. Upowszechnienie nieznanej niekiedy wiedzy z zakresu historii regionalnej, zachęcenie do pielęgnowania i promowania tradycji kulturowych. To również popularyzacja dziejów ojczystych i budowanie więzi regionalnych – przywiązania do „małej ojczyzny” na przykładzie regionu łowickiego.

Album w warstwie tekstowej opatrzą w poszczególnych działach : dr. Karolina Rutkowska, Marzena Kozanecka-Zwierz, Magdalena Bartosiewicz.

Publikacja Łowicka Kultura Ludowa stanowić będzie obszerny przekaz wiadomości o życiu i sztuce ludowej Księżaków. Będzie to najpełniejsza źródłowo – fotograficzna książka na temat sztuki ludowej łowiczan. Rada Redakcyjna to miłośnicy folkloru łowickiego, aktywni zbieracze i dokumentaliści.

Album „Łowicka kultura ludowa na starej fotografii” należy do najcenniejszych inicjatyw kulturotwórczych w skali regionalnej i ogólnopolskiej. Jest wzorcowym przykładem utrwalenia dziedzictwa ikonograficznego, a jednocześnie dziedzictwa kulturowego regionu łowickiego. W przygotowaniu i realizacji tego przedsięwzięcia zaangażuje się cała społeczność lokalna i wiele instytucji. Wydawnictwo „Łowicka kultura ludowa na starej fotografii” w imponujący sposób ożywi pamięć i wyobraźnię historyczną, które pogłębią współczesną atrakcyjność małej ojczyzny Księżaków, ich tożsamość kulturową i zainteresowanie przeszłością. Projekt Łowickiego Ośrodka Kultury ma także dużą wartość merytoryczną i edukacyjną, dlatego z pełnym przekonaniem wyrażam swoje poparcie dla jego realizacji. – Prof. dr hab. Piotr Dahlig (kierownik Zakładu Etnomuzykologii w Instytucie Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego, ekspert w komisji ds. Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego przy MKiDN)

Doświadczenia uczą nas, że dokumentacja kultury poczyniona onegdaj przez badaczy tej miary co Oskar Kolberg, Jan Karłowicz, Kazimierz Nitsch, Julian Krzyżanowski i wielu innych zostaje spożytkowana dopiero po wielu latach – często po dokonaniu się wymiany demograficznej, gdy młode pokolenia gorączkowo szukają zakorzenienia, „kierunkowskazów tożsamości” i sensów zakodowanych w rozmaicie pojmowanych tradycjach. W przypadku tego Albumu należy zwrócić uwagę, że łączy on tradycje z nowoczesnością w tym znaczeniu, że kładzie nacisk na przekaz fotograficzny, czyli obraz – a zatem coś, co zdaniem znawców kultury współczesnej jest obecnie powszechnym nośnikiem informacji, akceptowanym i zrozumiałym dla ogółu społeczeństwa. Mamy tu więc do czynienia z ambitną próbą przekazania tradycyjnej treści w nowoczesnej formie. Publikacja, będzie jednak zawierała nie tylko materiał ikonograficzny, ale także wyjaśnienia merytoryczne z zakresu historii oraz etnografii, co pozwoli na wypełnienie luki we współczesnej literaturze naukowej. Album ma szansę stać się cennym przyczynkiem do wyjaśnienia stereotypów dotyczących wpływu kultury ludowej na miasto, ale ukaże również symbiozę ludności wiejskiej i mieszczan w ramach jednej wspólnoty kulturowej. Materiał przeznaczony do upublicznienia wskazuje, że zarówno przemiany społeczno – gospodarcze i polityczne oraz wydarzenia wojenne i poniesione w tym czasie straty, nie zniszczyły lokalnego dziedzictwa kulturowego. Dzięki silnej tożsamości mieszkańców tego regionu spuścizna ta przetrwała i uobecnia się we wciąż nowych kontekstach. Istnieje wielka szansa, że Album będzie inspirował do kolejnych realizacji dokumentacyjnych, zwróci uwagę na wartość detali kulturowych – nie tylko tych znanych, jak strój czy architektura. –  dr Damian Kasprzyk ( adiunkt w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Łódzkiego Prezes Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego Oddział w Łodzi)