Nowy sezon zajęć edukacji filmowej – X MUZA. NA WSCHÓD OD POLSKI 18 X

Nowy sezon zajęć edukacji filmowej – X MUZA. NA WSCHÓD OD POLSKI 18 X

Łowicki Ośrodek Kultury zaprasza od 18 października br. na nowy sezon 2017/2018 zajęć edukacji filmowej dla szkół ponadgimnazjalnych X Muza. NA WSCHÓD OD POLSKI.

Cykl spotkań ma zaprezentować uczestnikom kinematografie byłych republik Związku Radzieckiego; zróżnicowanie tematyczne produkcji jest – przy zupełnym braku ich obecności na naszych ekranach – interesującym przykładem uwalniania się z psychiki „homo sovieticus”.

Tak jak w ubiegłych sezonach X Muzy zajęcia poprowadzi filmoznawca, wykładowca Akademii Filmu i telewizji – Grzegorza Pieńkowski.

Jako pierwszy zobaczymy film pt.”Osobliwości narodowego łowienia ryb” (Особенности национальной рыбалки) w reżyserii Aleksandra Rogożkina (Rosja 1998, 98 min.) To kultowe w Rosji ukazanie „w krzywym zwierciadle” społecznych problemów alkoholowych. To drugi film z cyklu, który rozśmieszył i skłaniał do przemyśleń obywateli tego kraju.

A to kolejne propozycje:
15.XI. 2017
Georgica, reż. Sulev Keedus, Estonia 1998, 109 min.
Przejmująca opowieść o świecie II Wojny widzianym oczami dziecka – bez zmagań militarnych, z subtelnym przypomnieniem tego, czym stało się dla Estonii wchłonięcie przez ZSRR w roku 1941.

5.XII. 2017
Las Bogów (Dievu Miškas), reż. Algimantas Puipa, Litwa 2006, 116 min.
Litewska opowieść o tym, czym dla Litwinów stała się okupacja niemiecka i co przyniosło im wyzwolenie przez Armię Czerwoną; część akcji rozgrywa się w obozie koncentracyjnym Stuthof.

15.I.2018
Głód 33 (Голод 33), reż. Ołeś Janczuk, Ukraina 1991, 91 min.
Pierwsza po odzyskaniu przez Ukrainę niepodległości próba opowiedzenia o wywołanej przez Stalina klęsce głodu początku lat trzydziestych, który tylko na Ukrainie pochłonął ponad trzy miliony ofiar.

TenKtóryPrzeszedłPrzezOgień (ТойХтоПройшовКрiзьВогонь), reż. Mychajło Ilienko, Ukraina 2011, 105 min.
Oparta na faktach autentycznych opowieść o skazanym w czasie II Wojny na łagier lotniku, który uciekł do Kanady i tam został wodzem indiańskiego plemienia.

Towarzysz Bojkendżajew (O’rtoq Boyjkenjayev), reż. Yusuf Razikov, Uzbekistan 2002, 75 min.
Przewrotna opowieść o małym funkcjonariuszu partyjnym ze słusznie minionej epoki, dla którego wierność partii jest wszystkim – i dla niej gotów jest na wszystko. Okazuje się, że nie tylko u nas pojawiało się świat w krzywym zwierciadle jak u Stanisława Barei…

Salam, Nowy Jorku! (Salam, New York!), reż. Rusłan Akun, Kirgistan 2013, 131  min.
Opowieść o Kirgizach wyjeżdżających „za pracą” do USA – ich losach, rozterkach, próbach adaptowania się do środowiska całkowicie odmiennego od ojczystego

Opiekun (Bolo Gaseirneba), reż. Zaza Urushadze, Gruzja 2012, 88 min.
Po dziesięciu latach więzienia na wolność wychodzi były gangster; postanawia zaopiekować się synem swojego nieżyjącego kolegi. Czy uda się mu zaadaptować we współczesnym, zmienionym społeczeństwie?

Kukułka (Кукушка), reż Aleksander Rogożkin, Rosja 2002, 100 min.
Rozgrywająca się w czasie wojny fińskiej historia przedziwnego trójkąta; Rosjanin, Fin i Laponka spotykają się na zupełnym pustkowiu i – nie znając swoich języków – muszą się porozumieć, by przeżyć. Wielokrotnie nagradzana uniwersalna przypowieść o konieczności zrozumienia innego człowieka.

Burze magnetyczne (Магнитные бури), reż. Wadim Abdraszytow, Rosja 2003, 93 min.
Wstrząsający obraz rozpadającego się społeczeństwa postradzieckiego; w momencie przemian politycznych zagładzie ulega nie tylko porządek społeczny, ale i relacje międzyludzkie. Pozostaje tylko walka o fizyczne przeżycie.