Międzynarodowy Festiwal Organowy „J.S. Bach” 11 VIII

Międzynarodowy Festiwal Organowy „J.S. Bach” 11 VIII

Zapraszamy serdecznie na Międzynarodowy Festiwal Organowy J.S. Bach. We wtorek, 11 sierpnia, o godz. 19.30 w bazylice katedralnej wystąpi organistka LORETO ARAMENDI.  W programie koncertu:
Dietrich Buxtehude (1637-1707)
– Chacona BuxWV 160
Johann Sebastian Bach (1685-1750)
– Koncert a-moll BWV 593
część I – Allegro
– Sinfonía z kantaty Gottes Zeit ist die allerbeste Zeit BWV 107
José Jiménez (?-1678)
– Batalla del sexto
Michel Corrette (1707-1795)
– Ou s’en vont ces gays bergers
– Tambourins
– A la venue de Noël
Hugo Distler (1908-1942)
– Thirty Pieces op. 18/I (extracto de 5 piezas)
Cesar Franck (1822-1890)
– Rédemption (Interludio Sinfónico)
Ferenz Liszt (1811-1886)
– Preludium i fuga BACH

Bilety do nabycia bezpośrednio przed koncertem w Bazylice w cenie 5 zł, ulgowy 10 zł normalny.

Festiwal organizowany jest przez Warszawskie Towarzystwo Muzyczne im. Stanisława Moniuszki i Łowicki Ośrodek Kultury pod honorowym patronatem Jego Ekscelencji Biskupa Prof. dr. hab. Andrzeja Dziuby. Kierownikiem artystycznym Festiwalu jest prof. Wiktor Łyjak.

Serdecznie zapraszamy!


O wykonawcy: LORETO ARAMENDI jest tytularną organistką bazyliki Santa Maria del Coro w San Sebastian w Hiszpanii, gdzie gra na organach światowej sławy firmy Cavaillé-Coll z 1863 roku.
Odbyła studia w licznych konserwatoriach, głównie we Francji: Conservatoire National Régional w Bayonne, Conservatoire National Supérieur w Lyonie, Conservatoire National Supérieur w Paryżu. Prócz studiów z zakresu organów i klawesynu ukończyła także klasę fortepianu w Barcelonie.
Loreto Aramendi koncertuje na całym świecie, m.in. w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Japonii, Argentynie, Rosji oraz większości krajów Europy. Występowała w takich prestiżowych miejscach, jak Opera City Hall w Tokio, w Auditorio Nacional w Madrycie w ramach Bach-Vermut, w katedrze Notre Dame w Paryżu, Hallgrímskikja w Rejkjaviku, katedrze Św. Patryka w Nowym Jorku.
Nagrała liczne płyty, m.in. w 2015 roku na organach Cavaillé-Coll w bazylice Santa Maria del Coro w San Sebastian dzieła C. Francka, F. Liszta, J. Brahmsa i Ch. Tournemire’a, za co została wyróżniona czterema gwiazdkami magazynu „Choir & Organ” oraz otrzymała znakomitą recenzję w periodyku Sydney Organ Journal. Równie entuzjastyczne recenzje dostała jej płyta wydana w 2017 roku, zarejestrowana na organach Cavaillé-Coll w opactwie Saint Ouen w Rouen, gdzie zarejestrowała transkrypcje utworów autorstwa Louisa Robilliarda.
Zajmuje się także budownictwem organowym i od 2014 roku konsultuje renowacje instrumentów we Francji i w Hiszpanii.
Współpracuje z orkiestrą symfoniczną Euskadi, z którą nagrała dwie płyty. Wykłada w konserwatorium w San Sebastian.