MAŁE GRANTY 2021 – WYNIKI NABORU

MAŁE GRANTY 2021 – WYNIKI NABORU

Komisja konkursowa rozstrzygnęła, które projekty otrzymają dofinansowanie w tegorocznej X edycji konkursu „Małe Granty 2021”.

Do Łowickiego Ośrodka Kultury w terminie naboru wpłynęło 17 wniosków na łączną kwotę 71.157 zł. Po wnikliwej analizie zakwalifikowano 9 projektów, które będą realizowane w 2021 r. Poniżej zamieszczamy listę pozytywnie rozpatrzonych wniosków:

  1. EKO AKCJE NA WAKACJE W NOWEJ PRACOWNI, Daria Skopińska-Pięta, 4.000 zł

Projekt to cyklu ekowarsztatów w Nowej Pracowni skierowanych do dzieci w wieku od 4 lat. Będą się one koncentrować wokół filozofii eko i zero waste. Poprzez zabawę i edukację pokażą dzieciom i ich rodzicom jak łatwo wdrożyć pozytywne nawyki w wielu dziedzinach życia.

  1. KONCERT POEZJI ŚPIEWANEJDYGRESJE SERCA, Jakub Michalak, 2.500 zł

„Dygresje serca” to koncert  poezji śpiewanej zorganizowany w oparciu o utwory artystów działających w krakowskiej Piwnicy Pod Baranami. W trakcie koncertu prezentowane będą utwory o tematyce miłosnej takich artystów jak, m.in. Ewa Demarczyk, Marek Grechuta, Grzegorz Turnau, Anna Szałapak i Beata Rybotycka. Poezja śpiewana okraszona będzie narracją nawiązującą do prezentowanych utworów, co stanowić będzie jedną spójną opowieść o miłości.

  1. ZARYS DZIEJÓW SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 2 W ŁOWICZU, Teresa Domińczak, 3.500 zł

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Adama Mickiewicza ma długoletnią tradycję i jest jedną z najstarszych szkół na terenie Łowicza. Popularna „Dwójka” od początku swojej działalności realizowała misję związaną z podtrzymywaniem tradycji narodowej, obywatelskiej i kulturowej Łowicza. W ramach realizacji projektu zostanie przygotowana publikacja przedstawiająca genezę Szkoły w oparciu o źródła archiwalne, stuletnie dzieje do lat współczesnych  i zdjęcia wybrane z bogatej kolekcji szkolnych kronik, a także wspomnienia absolwentów nawet  pamiętających tajne nauczanie.  Spotkanie podsumowujące i promujące publikację wpisze się w obchodzone tradycyjnie jesienią dni Patrona – Adama Mickiewicza.

  1. „MAŁOMIASTECZKOWY” – ARCHITEKTONICZNY PROJEKT DLA DZIECI, Aneta Pędraszewska, 2.500 zł

Projekt „Miałomiasteczkowy” skierowany jest do najmłodszych mieszkańców małego miasta. Naszym wspólnym celem, będzie stworzenie wizji idealnego do życia miasteczka, bogatego w architekturę oraz potrzebną infrastrukturę. Projekt ma za zadanie nie tylko wspierać twórczy rozwój uczestników, działać na ich wyobraźnię i intelekt, ale też napędzać do aktywności, do eksploatowania swojego miasta, do aktywności społecznych jego przyszłych, dorosłych mieszkańców. Podczas 4 spotkań warsztatowych naszym wspólnym działaniem będzie stworzenie makiety miasta, jego architektury, ulic, najważniejszych budynków, infrastrukturę, która według uczestników jest niezbędna. Jego finalny wytwór będzie wspólnym dziełem, ogólnodostępnym dla oglądających.

  1. MUZYKA U ŹRÓDŁAKSIĘSTWO ŁOWICKIE, Jeremi Kowalski, 4.000 zł

 W Łowiczu istnieje bardzo wiele kapel grających muzykę ludową, lecz grają oni muzykę stylizowaną, nieautentyczną. Projekt Muzyka u źródła-Księstwo Łowickie to 5 odcinkowa seria  filmików na stronie Youtube, na kanale Łowickiego Ośrodka Kultury, po około 7 min. każdy. W filmikach tych będą poruszane tematy instrumentów i muzyki rodzimej dla ziemi Ksinżackiej (tj. Kujawiak, Kujon, Oberek), opis klasycznej kapeli regionu łowickiego oraz wywiad z ostatnim mistrzem tej muzyki regionu – Sławomirem Czekalskim.

  1. FOTOREPOZYTORIUM ZIEMI ŁOWICKIEJ, Stowarzyszenie Łączy nas Łowicz, 4.000 zł

Zadanie polega na utworzeniu internetowej, ogólnodostępnej, uporządkowanej bazy zdjęć zabytków i innych wartych uwiecznienia obiektów, a także krajobrazów Ziemi Łowickiej (obszar powiatu łowickiego – w tym miasto Łowicz), która stanowiłaby repozytorium umożliwiające korzystanie z wysokiej jakości materiałów fotograficznych na warunkach niekomercyjnych, m.in. w celach edukacyjnych, kulturalnych, społecznych. Początkiem tej platformy będzie baza 500 zdjęć wykonanych przez łowickiego fotografa Michała Grzejszczaka specjalnie z myślą
o niniejszym zadaniu. Fotorepozytorium w zamyśle ma mieć charakter otwarty – każdy będzie miał możliwość udostępnienia swoich zdjęć innym użytkownikom na otwartej licencji po weryfikacji dokonywanej przez moderatorów witryny zgodnie z jej regulaminem. Wszystkie zdjęcia będą automatycznie opatrywane znakiem wodnym.

  1. PIERWSZY MECZHISTORIA BIAŁO-CZERWONYCH 1921-2021, Stowarzyszenie RETRO LIGA, 2.000 zł

Wystawa „pierwszy mecz” będzie podróżą w czasie ukazującą historię kadry w latach 1921-2021. W tym roku przypada 100 rocznica rozegrania 1 meczu przez kadrę w 1921 r. z Węgrami. Wystawa odbędzie się w grudniu (Muzeum w Łowiczu). Termin jest celowy, gdyż pierwszy mecz odbył się właśnie w grudniu – 18.12.1921 r. (Węgry – Polska). Wystawa zostanie wzbogacona przedmiotami ze zbiorów Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie i zostanie opatrzona opisami na wydrukowanych planszach. Przedmioty na wystawę to m.in. historyczne przedwojenne trzewiki footbalowe, stroje meczowe (także współczesne), piłki, odznaki. Wystawę wzbogaci przygotowanie małej broszurki, którą otrzymają odwiedzający. W promocję wystawy włączą się Muzeum w Łowiczu, Polski Związek Piłkarzy a także PZPN.

  1. TO MIASTO TO MOJA OPOWIEŚĆPOKOLENIA, Agnieszka Wąsikowska, 4.500 zł

To kompleksowy projekt dotyczący teatru dokumentalnego złożony z cyklu warsztatów (aktorskich, ruchowych, scenariopisarskich), których efektem ma być pokaz work in progress spektaklu przygotowanego przez uczestników warsztatów pod okiem profesjonalnych twórców teatralnych. Scenariusz spektaklu budowany będzie na historiach mieszkańców Łowicza i okolic, na materiałach video udostępnionych nam przez uczestników warsztatów lub zrealizowanych w ramach warsztatów, na udostępnionych fotografiach. Ten wielogłos historii stworzy naszą wspólną opowieść o mieście. W tej edycji chcielibyśmy skupić się na tym, czego możemy nauczyć się od najstarszego pokolenia – zapytać naszych dziadków o to, co jest dla nich najważniejsze. Może usłyszeć od nich bajki, których dziś nikt nie opowiada? Pokaz finałowy będzie wzbogacony tradycyjną muzyką ludową na żywo.

  1. ŁOWICKA AKADEMIA FOLKLORUnajstarsze istniejące utwory zapisane w formie nutowej, pochodzące z regionu łowickiego (muzyczno-słowne filmy video), Weronika Mońka-Chwała, 3.000 zł

Celem projektu jest nagranie 4 filmików (każdy trwający ok. 10 minut) i publikacja ich na portalu YouTube. Filmy będą muzyczno-słowną prezentacją najstarszych istniejących utworów zapisanych w formie nutowej, pochodzących z regionu łowickiego. Filmy będą zawierały komentarz etnomuzykologiczno-historyczny. Utwory wykonane zostaną przez skrzypaczkę – pomysłodawczynię projektu oraz jej uczniów.