Ł Festiwal 2016

Ł Festiwal 2016

Łowicki Ośrodek Kultury zaprasza 13 sierpnia na drugą edycję Ł Festiwalu. W tym roku na naszym dziedzińcu oraz w klubie Pracownia wystąpią: Komety, We Draw A, Nagrobki, Wild Books, The Saturday Tea, The Pau oraz Brzoska i Gawroński.

Główną ideą imprezy jest prezentacja i promocja twórczości artystów związanych z nurtem alternatywnym oraz niszowymi polskimi wytwórniami. Jednym ze sztandarowych celów jest budowanie wśród odbiorców wrażliwości na ten obszar rodzimej twórczości, który nie przebija się do masowego przekazu, uatrakcyjnienie kulturalnej oferty regionu, oraz aktywizacja lokalnej społeczności poprzez stworzenie płaszczyzny/okoliczności do spotkań towarzyskich w kontekście obcowania z kulturą.

Bilety w cenie 15 zł (przedsprzedaż) i 20 zł (w dniu festiwalu) dostępne są do kupienia w kasie Kina Fenix. Kasa kina czynna na godzinę przed pierwszym seansem.

 

Komety
Komety, uznawane za jeden z najważniejszych zespołów alternatywnych XXl wieku, to warszawska grupa powstała na gruzach legendarnej Partii. Zespół został uformowany przez lidera Partii – Lesława (gitara, wokal, muzyka, słowa) w roku 2002. Od tego czasu warszawska grupa nagrała sześć krążków studyjnych i jeden koncertowy. Wydarzeniem okazał się debiutancki mini-album „Komety” z 2003 roku, który rozpętał nad Wisłą modę na rockabilly.

We Draw A
Tworzony przez duet Piotra Lewandowskiego (m.in. Indigo Tree) oraz Radka Krzyżanowskiego (Kamp!) projekt ma na swoim koncie dwie epki oraz rewelacyjnie przyjęty debiut „Moments” z 2014 roku. Półtora roku po wydaniu debiutanckiego „Moments”, muzycy WDA są już w innym punkcie swojego muzycznego życiorysu. Na sklepowe półki trafił ich drugi album „Ghosts”. Wracając do studia chcieli uchwycić żywy, improwizowany moment występów, ale jednocześnie założeniem nie było wymyślanie się od nowa.

Nagrobki
Duet Nagrobki tworzą Maciej Salamon (gitara, głos) i Adam Witkowski (perkusja, głos). Teksty większości z ich piosenek traktują o przemijaniu, śmierci i odchodzeniu. W tej materii zespół jest bardzo konsekwentny. Muzyka natomiast jest mieszanką wielu wpływów – od starego polskiego big beat’u przez gitarowy noize, zimną falę, a nawet wczesny black metal. W lutym 2016 zespół Nagrobki otrzymał nagrodę pomorskiej Gazety Wyborczej Sztorm roku w dziedzinie kultury.

Wild Books
Wild Books powstało w 2012 w Warszawie. Najpierw jako jednoosobowy projekt, rok później już jako duet nagrali płytę w domku na wsi. Wydawnictwo ukazało się na początku 2014 roku na kasecie i CD nakładem Instant Classic, oraz na kasecie w Gafas del Rigor Tapes. Właśnie zaczęli grać we trójkę i wspólnie pracują nad kolejnym materiałem, który pojawi się na koncercie w całości i jest nieco inny i bardziej hałaśliwy niż pierwszy album. Lubią DIY, punk, psychodelię i hałas.

The Saturday Tea
Powstała w Warszawie formacja grająca garażowego rocka. Muzyka The Saturday Tea wypełniona jest brudem, bluesowymi pogłosami, prostymi podbiciami, gitarowymi przesterami oraz co najważniejsze – chwytliwymi melodiami, które szybko wpadają w ucho. Już przed wydaniem debiutanckiego longplaya zespół zapraszany był na największe polskie festiwale. W 2012 wystąpił obok Iggy’ego Pop’a i Ty Segall na OFF Festivalu w Katowicach.

The Pau
„Nazywam się Paulina. Urodziłam się w styczniu. Dnia 31. Wychowywałam się na północy. Potem mieszkałam na południu. A teraz znowu mieszkam na północy. Gram na gitarze. Gram, bo lubię. Kiedyś wydałam płytę. W dwóch egzemplarzach. Jak chodziłam do podstawówki. A może wcześniej” – tak mówi o sobie wokalistka i gitarzystka odpowiedzialna za projekt The Pau. W styczniu 2015 zaczęła koncertować z utworami do których tekst napisała wraz z Jankiem Ptakiem. Od 2016 gra w duecie.

Brzoska i Gawroński
„Duet” z Katowic łączący poezję z muzyką elektroniczną. Zespół założony został 2011 roku przez Wojciecha Brzoskę -poetę i wokalistę oraz producenta muzycznego – Dominika Gawrońskiego. W 2012 roku nakładem Instytucji Kultury Ars Cameralis ukazała się debiutancka płyta zespołu zatytułowana „Nunatak”.