DKF „Bez Nazwy” sezon 2019/2020 22-24 XI

DKF „Bez Nazwy” sezon 2019/2020 22-24 XI

W piątek 22 listopada premierowym filmem Olgi Bieniek KULT.FILM otworzymy listopadowy przegląd DKF „Bez Nazwy”. Zobaczymy też film SUPERNOVA w reżyserii Bartosza Kruhnika – tegorocznego zdobywcę nagrody za debiut na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w GdyniCzeka nas też duże wydarzenie – pokaz specjalny filmu OBŁOKI ŚMIERCI.BOLIMÓW 1915 w reżyserii Ireneusza Skruczaja. Po sobotnim seansie spotkanie z twórcami. Polski listopad w kinie Fenix.

piątek 22 XI
17.30 KULT reż. Olga Bieniek
19.30 SUPERNOVA reż. Bartek Kruhlik

sobota 23 XI
17.00 pokaz specjalny filmu OBŁOKI ŚMIERCI. BOLIMÓW 1915 reż. Irek Skruczaj – po filmie spotkanie z twórcami (wejściówki od 14 XI w kasie kina)
19.30 KULT reż. Olga Bieniek

niedziela 24 XI
17.00 KULT reż. Olga Bieniek
19.00 SUPERNOVA reż. Bartek Kruhlik

_________________________________________________________________________________

„Obłoki Śmierci. Bolimów 1915” reż. Ireneusz Skruczaj

Obraz ukazuje nieco zapomnianą już historię, pierwszych, niemieckich ataków gazowych nad rzekami Rawka i Bzura, w drugim roku I Wojny Światowej. Ich celem było przełamania półrocznego frontu pozycyjnego w okolicach Bolimowa, by zdobyć Warszawę.

31 maja 1915 r. wojska niemieckie użyły przeciwko armii rosyjskiej 264 ton ciekłego chloru wypuszczonego z 12 tysięcy butli rozmieszczonych przed linią okopów rosyjskich. Ilość ta ponad dwukrotnie przewyższała ilość gazu użytą podczas ataku gazowego przeprowadzonego w kwietniu 1915 pod Ypres. W ciągu kilkunastu minut zginęło kilka tysięcy osób (dokładna liczba jest nie do ustalenia). Wielu zmarło w szpitalach wskutek zatrucia gazem. Łącznie niemiecki atak gazowy pozbawił życia blisko 11 tysięcy ludzi. Do lipca przeprowadzono jeszcze dwa ataki gazowe, z czego jeden nieudany, gdyż wiatr zepchnął gaz na pozycje niemieckie. Pod Bolimowem są liczne cmentarze wojenne (m.in. w: Kolonii Bolimowskiej Wsi, Wólce Łasieckiej, Joachimowie Mogiłach, Huminie).”

Film „Obłoki Śmierci. Bolimów 1915” zrealizowany został przez młodych twórców, pochodzących z ziemi łowickiej, dzięki zbiórce publicznej Polakpotrafi.pl. Wzięło w nim udział kilkudziesięciu rekonstruktorów z kraju. Podsumowuje dorobek historyków, archeologów i poety, którzy poświęcili lata pracy przywracaniu pamięci o tej wypieranej ze zbiorowej świadomości zbrodni wojennej i jej ofiarach.

Więcej o filmie na stronie http://oblokismierci.pl/ 

_________________________________________________________________________________

„Kult.Film” reż.Olga Bieniek

Wyjątkowe i nigdzie niepublikowane materiały z życia legendarnego zespołu Kult oraz samego Kazika Staszewskiego. Prawdziwa, emocjonująca i wyczekiwana produkcja o ludziach, bez których polska scena muzyczna nie mogłaby istnieć. Kamera towarzyszyła muzykom podczas trasy koncertowej oraz w życiu codziennym, pokazując fenomen grupy i jej niespotykanej więzi z fanami. Zdjęcia do filmu były realizowane w latach 2013-2019. Zostały uzupełnione o materiały archiwalne, również te należące do członków zespołu.

_________________________________________________________________________________

„Supernova” reż. Bartosz Kruhlik

Pełnometrażowy debiut fabularny Bartosza Kruhlika.
Trzech mężczyzn, jedno miejsce i jedno zdarzenie, które zmieni życie każdego z nich.  Utrzymana w realistycznym stylu uniwersalna historia opowiada o kilku godzinach z życia wiejskiej społeczności, przygląda się kondycji człowieka postawionego w sytuacji granicznej oraz stawia pytania o istotę przypadku i przeznaczenia. Krwista obyczajowa opowieść, oscylująca na granicy dramatu, thrillera i kina katastroficznego. Finalnie powstało dzieło brawurowe (w pozytywnym tego słowa znaczeniu) i bardzo mocno angażujące widza, a także gruntownie przemyślane. Doskonały przykład filmowej dyscypliny oraz tego, że można skromnymi środkami opowiedzieć jednocześnie ascetyczną i wielopoziomową historię, która – choć w kinie trwa zaledwie 78 minut! – porywa, niepokoi, nieustannie trzyma na skraju fotela. Świetnie skonstruowany scenariusz ogranicza ekranowe zdarzenia do jednego miejsca, czasu i akcji. W większości nieznani aktorzy grają niezwykle uważnie, bez szarż. Wszystko to tworzy duszną, pełną rozsadzającego napięcia atmosferę. Tempo narracji stale przyspiesza i nie wydaje się, by miało zwolnić. POLECAMY !!!

Projekt współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.