Chełmońskie inspiracje – w 170 rocznicę urodzin malarza. Małe Granty 2019 7 XI

Chełmońskie inspiracje – w 170 rocznicę urodzin malarza. Małe Granty 2019 7 XI

Muzeum w Łowiczu i I Liceum Ogólnokształcące im. Józefa Chełmońskiego w Łowiczu
zapraszają na uroczystość „Chełmońskie inspiracje – w 170 rocznicę urodzin malarza”, która odbędzie się w czwartek, 7 listopada 2019 r. o godz. 12.00 w Muzeum w Łowiczu.

Program obejmuje:
– rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego oraz wystawę prac pokonkursowych i z pleneru malarskiego, zorganizowanego przez I Liceum Ogólnokształcące im. Józefa Chełmońskiego w Łowiczu.
– wykład Mariusza Kasprzaka z Muzeum Mazowieckiego w Płocku, pt. “Pejzaże Chełmońskiego. O twórczości “samotnika z Kuklówki”.
– prezentację dzieł Józefa Chełmońskiego ze zbiorów Muzeum Mazowieckiego w Płocku (prace będą w ekspozycji do 31 grudnia 2019).

Dokładnie 7 listopada przypada rocznica urodzin Józefa Chełmońskiego (1849-1914). Mistrz polskiego pejzażu urodził się w podłowickiej wsi Boczki. Od dziecka przejawiał talent malarski, w czym wspierali go rodzice. Jako nastolatek, w latach 1862 – 1865, uczęszczał do Powiatowej Szkoły Ogólnej w Łowiczu, mieszczącej się w gmachu pomisjonarskim – obecnej siedzibie muzeum. Następnie uczył się w warszawskiej Klasie Rysunkowej i w prywatnej pracowni Wojciecha Gersona (1867–1872), studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Monachium (1872–1875). W 1875 udał się do Paryża, gdzie zyskał dużą popularność dzięki oryginalnej tematyce swoich obrazów. Współpracował jako ilustrator z paryskim „Le Monde Illustré”. Zwiedził również Włochy, Podole i Ukrainę, których pejzaże znalazły odzwierciedlenie w jego sztuce. Po powrocie do kraju w 1887 r. wraz z rodziną zamieszkał początkowo w Warszawie, a w 1889 r. nabył dworek w Kuklówce, gdzie mieszkał aż do śmierci. Pochowany został na cmentarzu w Żelechowie.
Jest uznawany za jednego z najwybitniejszych twórców malarstwa realistycznego w Polsce. Malował sceny rodzajowe, ukazując z dużym autentyzmem życie wsi polskiej i ukraińskiej oraz sceny myśliwskie. Zasłynął jako twórca nastrojowych pejzaży, w których z wielką wrażliwością przedstawiał piękno przyrody. Sławę przyniosły mu również przedstawienia zwierząt, w tym ptactwa (m.in. czaple, żurawie) oraz przede wszystkim koni, które z pasją malował jako rozpędzone Czwórki i Trójki.
W zbiorach łowickiego muzeum znajduje się szkic malarski „Krajobraz z jeziorkiem w lesie” z ok. 1900 r. oraz rysunek obustronny „Oberek” (1878 r.) / „W Sudanie” (1884 r.). Ponadto na ekspozycji podziwiać można kilka prac ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie i z kolekcji prywatnych. Dodatkowo od 7 listopada do 31 grudnia b.r. prezentujemy kilka dzieł ze zbiorów Muzeum Mazowieckiego w Płocku.

Zapraszamy!

Wydarzenie dofinansowane jest z budżetu Gminy Miasta Łowicza oraz z programu Małe Granty Łowickiego Ośrodka Kultury 2019.